Stovka přes Atlantik: Napínavý start druhé etapy závodu

11.12. v 11:00 vyplouvají všechny Setky, včetně české Stovky a Luďka Chovance, ze Santa Cruze de Tenerife na druhou a poslední etapu závodu Setka Atlantic Challenge. Cíl – Martinik v Karibiku. Malinké pětimetrové plachetnice teď čeká náročná přeplavba, stejně jako druhý podobný závod – Class Globe 5.80 – jehož druhá etapa také přes Atlantik právě teď skončila. Kdo se kdy plavil na takto malých plachetnicích i třeba na přehradách ví, že nejde než závodníky hluboce obdivovat…


Start druhé etapy Setka Atlantic Challenge ale neproběhl bez nehod. Start se kvůli silnému větru odkládal o den, ale i po startu je počasí náročné. Adam Radecki se svojí plachetnicí Dream Catcher oznamuje, že závod vzdává a zůstává na Tenerife. O 3 hodiny později přepadne přes palubu Shaky velká vlna a odhodí Kubu Dabrowského do kokpitu. Má namoženou nohu, jinak je v pořádku, ale i ten se vrací do přístavu a odstupuje ze závodu pod dojmem silného zážitku a nebezpečí přepadnutí do oceánu.

V závodu tedy již pokračují pouze dvě lodě – Stovka s Luďkem Chovancem a Alczento s Jurandem Goszczyńskim.

Nové stabilizační ploutve Stovky, které Luděk nainstaloval na Tenerife, zdá se fungují dobře. Loď se méně kymácí a lépe drží směr. V noci má ale nehodu i Luděk. Při halze ho ráhno praští do pravé ruky a nemůže s ní moc hybat. Jinak je v pořádku a hodí se, že je přeučený levák. Jen to chce klid a pluje pomaleji. Naštestí vítr také slábne a směr je příznivý zaďák a zadobok. Vlny kolem 1,5m.

12.12. Luděk hlásí, že ruka se lepší, ale na práci s plachtami to stále nestačí, takže jede jen na kosatku. Náladu má, zdá se, dobrou. Alczento má v tuto chvíli náskok 44 NM.

13.12. Se Luděk pouští do skládání básní:

Jsem na Stovce sám,
kolem širý oceán.
Ryby na mě doráží:
loď jsi stavěl v garáži?
Nevěřícně zvedám ruku,
prý to četly na fejsbuku!
Dobrou noc.

15.12. se obě Setky na oceánu potýkají s přeháňkami a poryvy větru. Luděk už má ruku lepší, takže zvládá zase pracovat s plachtami. I když dle jeho slov si pěkně máknul.

16.12. Luděk přeplul obratník Raka, takže je oficiálně v tropech, i když je prý stále dost zima. Vítr zeslábl, takže Luděk pluje na genakr. V tuto chvíli Setky čeká oblast s mírným větrem ale mrtvými vlnami, což je pro každého námořníka velmi nepříjemné. Loď je v tu chvíli bez větru neovladatelná a kymácí se kvůli vlnám a nejde nic dělat. Je potřeba plout více na jih do oblasti stabilních pasátů.