Stovka přes Atlantik s českou účastí

Don McIntyre je v poslední době hlavně podnikatel a organizátor netradičních jachtařských závodů. Jím vytvořená a propagována třída ClassGlobe 5.80 tak zastínila svou matku i svého druhého otce. Tou matkou je loď / model “Setka” a druhým otcem je Janusz Maderski, který ji navrhl a před deseti lety inicioval “závod” Setka Atlantic Challenge. Jeho již třetí ročník se uskuteční v listopadu a prosinci tohoto roku na trase Sagres/Portugalsko – Santa Cruz de Tenerife/Kanárské ostrovy – Fort de France/Martinik. A pod českou vlajkou bude plout Luděk Chovanec!.

Závod jsem dal do uvozovek proto, že celá akce na malých 5 metrových lodích není primárně vybičovanou soutěží, ale hlavně životním zážitkem pro všechny účastníky. Časy jednotlivých soutěžících se zaznamenávají, ale podle propozic jsou vítězi všichni, co dosáhnou cíl. 

Ocelový kýl, váha 88 kg. Dole před kýlem je vidět olověná kapka ze dvou půlek (váha 100 kg) Foto: Luděk Chovanec, www.chovanec.com/wp/projekt-stovka/

Luděk Chovanec, jeden z přispěvatelů Krásy jachtingu, začal svou přípravu 4 ledna, když mu od Maderskeho přišly stavební plány. Podobně jako většina účastníků letošního a minulých dvou ročníků (2012 a 2016) si svou loď Stovku sám staví. Pro připomenutí: Setka v polštině znamená stovka a odkazuje na částku 100 000 zlotých, kterou měl stát první prototyp v roce 1986. 

Foto: Luděk Chovanec, www.chovanec.com/wp/projekt-stovka/

Zpět ke Stovce. Luděk, podobně jako ostatní soutěžící musí svůj postup zaznamenávat v blogu, aby bylo možné monitorovat postup stavby. To umožňuje sdílet know how, podívat se zda oslovit kolegů při řešení problémů a kromě nesporného popularizačního efektu mohou organizátoři monitorovat postup prací. 

Foto: Luděk Chovanec, www.chovanec.com/wp/projekt-stovka/

Za 8 měsíců se Luďkovi Chovancovi podařilo postavit trup, olaminovat ho a otočit. Aktuálně pracuje na jeho interiéru a paralelně spolu s několika dalšími staviteli společně odlili olověné závaží pro kýl. Také si nechal ušít sadu plachet, hlavní 10 m2, dvě kosatky 5,3 m2 a malou kosatku 3,5 m2. Postup jeho práce můžete sledovat na blogu Projekt stovka nebo na Facebookové stránce: facebook.com/stovkoupresatlantik . Přípravy závodu a ostatních soutěžících mapuje Janusz Maderski na stránce: maderski.pl/blog/index.php?month=201801.

K tmelení si míchám dva druhy tmelů: jeden vypadá jako sperma, druhý jako zvratky. Foto a komentář: Luděk Chovanec, www.chovanec.com/wp/projekt-stovka/

Krása jachtingu drží palce při dokončování lodi a těšíme se zážitky z plavby.