Těžké počasí na východě Středomoři. La Grace věští potíže.

Bez komentáře.

Řeckou Egej už nějaký ten den stále bičuje pověstný Meltemi, který si neráčil všimnout, že léto už skončilo a odmítá se utišit. Lodě v téhle části Středomoří s ním bojují pravidelně, a i když teď na konci října fouká Meltemi i čtyřicítkovými poryvy, jachtaři, rybáři a kapitáni velkých lodí prostě zatnou zuby a čelí mu.

Mykonos, perla Kyklád. Je vidět, že Meltemi fouká hezky zčerstva. Foto Pepa Dvorský

V oblasti Kyklád, konkrétně na Mykonosu, se momentálně potýká s Meltemi i La Grace s kapitánem Pepou Dvorským, kam dopluli po vícedenní plavbě z Athén. Pepa má v plánu Istambul, ale to mu právě teď maří silný vítr.

Windmetr na La Grace ukazuje fakt vítr

Meltemi se ale možná uvědomil svou nepatřičnost, a na konci příštího týdne se rozhodl hodit ručník do ringu. Bohužel, to co ho má vystřídat, nepotěší nikoho, kdo bude na moři od Itálie, přes Řecko až po turecké břehy. Na konci příštího týdne má přijít velmi silný vítr od západu a jihozápadu, který se přežene celou touhle částí Středomoří. A pokud se ale předpověď vyplní, bude bouře ničivá.

Předpověď na 3. listopadu

Předpověď je to na deset dní dopředu, takže je tu stále šance, a ne malá, že meteorologické systémy předpověď změní. Spolehlivost na takhle dlouhou dobu dopředu není valná. Ale přesto varujeme všechny lodě, které jsou v oblasti, aby pozorně sledovaly vývoj počasí a včas učinily příslušná opatření. Držíme La Grace a celou situaci dál sledujeme.

p.s. bohužel knihu Jachting v bouřích, která vyjde 31.10. nestihneme tak rychle do Egeje poslat…