Účastníci Golden Globe Race 2022 se plaví přes půl světa, aby se dostali na start do Les Sables d’Olonne

Tisková zpráva, 26. ledna 2022:

Jihoafričanka Kirsten Neuschäferová, jediná žena na Golden Globe Race, nedávno dokončila na ostrově Prince Edwarda v kanadském Novém Skotsku přestavbu své lodi a chystá se vyrazit na 8000 mil dlouhou nonstop sólovou plavbu domů do Kapského města. Odtud se pak vydá na 6600 mil dlouhou cestu zpět do Francie na start.

Kirsten je profesionální námořnice, která má za sebou více než 200 000 námořních mil a se Skipem Novakem pracovala na odlehlých, často nehostinných místech v Arktidě a Antarktidě. Konstrukci lodi Cape George 36 si vybrala kvůli dlouhé vodorysce, stabilitě, plavebním schopnostem a velkorysé výstroji. Jednu z takových lodí objevila v Kanadě. Plánovala, že loď převeze do Maine (USA) k přestavbě, ale omezení Covidu jí tuto cestu znemožnila. Náhoda tomu chtěla, že našla neuvěřitelnou podporu komunity na Ostrově prince Edwarda, včetně místního řemeslníka Eddieho Arsenaulta, který přestavbu řídil a “Minnehahu” kompletně přestavěl pro vyčerpávající závod, který ji čeká.

“Na Ostrov prince Edwarda jsem přijela jako cizinec. Od začátku se ke mně všichni chovali jen laskavě a velkoryse,” říká Kirsten, “lidé v komunitě projevili o tento projekt opravdový zájem.”

Po dokončení roční rekonstrukce se na začátku prosince 2021 vydala směrem k Jihoafrické republice, těsně před Novým rokem překročila rovník, pak obeplula ostrov Trindade a plula stejným kurzem, jako bude GGR 2022, směrem ke svému domovskému přístavu v Kapském Městě. Tato 8000 mil dlouhá plavba jí přináší možnost poznat loď a nesmírnou vděčnost v srdci za své nové přátele v Kanadě.

Kirsten v příštích dnech dorazí do Kapského Města a několik týdnů zde zůstane, aby pozdravila rodinu, přátele a zkontrolovala se svým týmem sponzory. Poté se vydá na další sólovou plavbu bez mezipřistání dlouhou 6 500 mil na start v Les Sables d’Olonne ve Francii. Kirsten bude závodnicí, kterou se vyplatí sledovat! Žije v jednotě s oceánem, stejně jako byl Jean Luc VDH, vítěz GGR 2018.

Sledujte Kirsten na jejích webových stránkách https://kirstenggr.com.

Kirsten Neuschäferová vyplouvá z Nového Skotska na své lodi Cape George 36 “Minnehaha” a míří do Kapského Města, 8 000 mil jihovýchodně, než se vrátí 6 600 mil na sever do Les Sables-d’Olonne na začátek GGR 2022. Obrázek: Tým Kirsten/ GGR2022
Kirsten Neuschäfer se zkušeným loďařem Eddie Arsenaultem na lodi Minnehaha. Obrázek: Tým Kirsten/ GGR2022

Australský oceánograf Mark Sinclair se na své lodi Lello 34 “Coconut” chystá obeplout mys Horn, aby dokončil svůj závod GGR 2018. Z Adelaide, kde byl v roce 2018 nucen závod pozastavit, vyplul 5. prosince 2021 a zamířil do Les Sables d’Olonne, čímž se ke GGR 2018 oficiálně opět připojil. Kvůli zastávce v Adelaide totiž dokončil pouze polovinu závodu. Závod GGR 2018 ale neměl cílový limit a Mark absolvoval pouze jednu zastávku, takže se může znovu připojit pod hlavičkou “Chichester Class“. Mark se také přihlásil do Golden Globe Race 2022, takže tahle zpáteční plavba mu přidá bohaté zkušenosti z Jižního oceánu a také ho s jeho lodí přivede na start třetího ročníku. Bude silným kandidátem na dokončení ročníku 2022.

Mark Sinclair říká: “Jsem především námořník, takže mým cílem číslo jedna je nemuset se nechat zachránit a pohybovat se vlastní silou. V příštím ročníku Golden Globe Race budu konkurenceschopnější, protože jsem získal obrovské zkušenosti a důvěru ve svůj malý spolehlivý ‘kokos’.”

Sledujte Marka Sinclaira na https://www.facebook.com/CoconutGGR/

Kapitán Coconut Mark proplouvá Hobartovou bránou před cestou k mysu Horn. Obrázek: John Tisdell

Poslední konference účastníků Golden Globe Race 2022 je naplánována na 9. a 10. března v Les Sables d’Olonne. Doufalo se, že se sejde všech 25 účastníků z celého světa, ale kvůli omezení COVID se jich zúčastní pouze 12. Jedná se o důležité setkání lidí plných vášně, které znamená začátek závěrečného odpočítávání do startu závodu o pouhých šest měsíců později, než bylo plánováno. Všichni účastníci se teď buď snaží dokončit úpravy lodí a vyplout, nebo jsou právě na moři a nabírají námořní míle. Účastníci musí mít za sebou minimálně 8 000 námořních mil na oceánu a dalších 2 000 NM plavby solo, po nichž následuje dalších 2 000 sólových mil na lodi připravené přímo pro závod, kdy se plaví pouze s pomocí sextantu a informací o větru.

“S blížícím se dnem startu roste tlak na účastníky. COVID omezení zpozdily přípravu lodí, zvýšily náklady a ztížily hledání sponzorů,” říká zakladatel závodu Don McIntyre. “V posledních šesti měsících jsme viděli několik účastníků, kteří odstoupili, a myslím, že brzy jich bude ještě několik, ale taková je realita Golden Globe – dostat se na start je polovina úspěchu!”

Lutz Kohne (Němec), asistent ředitele závodu GGR 2022 na palubě svého 38ft Beneteau na cestě do svého nového domovského přístavu Les Sables-d’Olonne. Foto: Lutz Kohne.

25letý Lutz Kohne z Německa se připojil k týmu GGR v Les Sables d’Olonne a byl jmenován asistentem ředitele závodu. Lutz je zkušený jachtař a Yachtmaster a v loňském roce pracoval na několika závodech s McIntyre Adventure. Bude spolupracovat s kapitány a jejich týmy na bezpečnostních požadavcích a všech otázkách dodržování předpisů, což povede k závěrečným bezpečnostním kontrolám před startem. Během závodu bude také poskytovat německý komentář. S posilováním týmu GGR pracují organizátoři na dalším zlepšování GGR 2022 a přinášejí francouzské i mezinárodní veřejnosti nové a exkluzivní způsoby sdílení ducha Golden Globe Race.


O závodě Golden Globe Race

Golden Globe Race je originální závod jachet kolem světa. V roce 1968, kdy se člověk připravoval na první kroky na Měsíci, se na svou vlastní rekordní objevitelskou cestu vydal mírný a skromný mladík. Závody off shore jachet se navždy změnily a po jeho průkopnických stopách se vydali dobrodruzi a jachtaři inspirovaní sirem Robinem Knoxem-Johnstonem. Devět mužů se vydalo na první sólový závod nonstop plachetnic kolem světa. Pouze jeden z nich závod dokončil. Psala se historie. Sir Robin obeplul svět pomocí sextantu, papírových map a přesné a spolehlivé časomíry. V roce 2018 byl na oslavu 50 let od tohoto prvního rekordního úspěchu obnoven závod Golden Globe Race. Okamžitě upoutal pozornost světových médií i dobrodruhů, které uchvátil jeho duch a příležitost. Původní závod je zpět. Třetí ročník závodu Golden Globe Race odstartuje 4. září 2022 opět z francouzského Les Sables d’Olonne.