Velikonoční regata 2018

Každý rok sledujeme Velikonoční regatu. Hlavním důvodem je, že je to fajn závod a spoustu závodníků známe i osobně. Také proto, že čas od času funguje Skipřenka pro některé z přátel jako strategická rada na telefonu ve věci meteorologie a taktiky plavby. A také proto, že naše malé nakladatelství je tradičním sponzorem závodu ve věci odměn pro vítěze – tedy jachtařských knih, jak jinak. A jaká byla ta letošní Velikonoční regata? Zde máte informaci přímo od hlavního organizátora, Michala Chudáčka.

Píše Michal  Chudáček:

Velikonočka 2018 skončila, průběh závodu nebyl ze začátku zcela jasný, předpověď slibovala stoupačku proti jugu o síle 30 uzlů a v nárazech až přes 40, proto se ZK rozhodla netradičně umístit průjezdní bod (náhradní cíl) mezi ostrovy Hvar a sv. Klement. Předpověď se jako již mnohokrát nenaplnila, nárazy větru dosahovaly maximálně 35 uzlů a proto jsme se rozhodli pokračovat až do cíle 1. etapy v Dubrovníku, kterou vyhrála posádka Giulia Sailing Johana Hirnšala.

Po menších třenicích ohledně času startu 2. etapy jsme ve středu v 7 hodin ráno odstartovali zpět k ostrovu Murter. Podle předpovědi 2. etapu posádky pluly převážně na zadní a zadoboční vítr s genakry. Ke konci etapy vítr místy v poryvech zesiloval až k hranici 35 uzlů, což se některým posádkám stalo osudným a o genakr přišly.

Do cíle jako první doplula slovenská posádka TRIMHO kapitána Vlada Fedoríka. Celkovým vítězem se i přes shodný počet bodů stala posádka Giulia Sailing, druhý skončil Benemedo Sailing Team pod vedením Libora Hoška a na 3. místě doplula posádka Redpoint Clinic Sailing Team Milana Ptáčníka.

Večer byly rozdány ceny a posádky slavily. Podle vyjádření většiny zúčastněných se letošní ročník vydařil, během plavby si užili vše, co k námořnímu jachtingu patří. I my máme z průběhu letošní VR dobrý pocit, ale vždy je co zlepšovat. Ještě jednou obrovský dík všem závodníkům za předvedené výkony a gratulace vítězům i ostatním. Děkujeme všem sponzorům závodu, jmenovitě Yacht, lodninoviny.cz, Adicom, Sport5, IFP Publishing, KWS, Benemedo, M&F Logistic System, Comac Jobs, generálnímu sponzorovi společnosti Helly Hansen a charterovým společnostem Pitter Yachtcharter a Marina Hramina, která nám poskytla veškeré zázemí k uspořádání závodu.

Loučíme se a zveme všechny na jubilejní 20. ročník Velikonoční regaty 2019.