Velryba na Kornatech!

Aktuálně přímo z Chorvatska z paluby lodi Dardanus.

V neděli 24. dubna uviděl blízko Kornatů chorvatský námořník nečekanou věc. Velrybu! Naštěstí měl u sebe telefon a tak ji stihl natočit.

„S největší pravděpodobností je to velká severská velryba, která je stálým obyvatelem Středozemního moře, ale každých pár let ji lze vidět na Jadranu“, uvedl podle serveru 24hodin Dr. Tomislav Gomerčić z Ústavu veterinární biologie

Velryba severní je ohroženým druhem a je chráněna zákonem. Její průměrná délka je 20 metrů, nicméně tenhle konkrétní kus se odhaduje na délku 15 m. I když velryby ve Středomoří normálně žijí, je setkání s nimi zrovna v Chorvatsku extrémně vzácný jev. Šance na setkání se zvyšují, když poplujete na hlubší a širé moře, u břehů si velryby moc nelibují.

Kdoví, co tuhle zrovna zavedlo na Kornaty. No – vzhledem k tomu, že jsme zrovna tady v Chorvatsku a v oblasti Kornatů, budeme se pečlivě rozhlížet, jestli ji nepotkáme.

V Chorvatsku můžete ale potkat spoustu jiných kytovců, třeba: delfína skákavého, delfína krátkozobého, delfín pruhovaného, velrybu velkou, delfína bělokrkého a velrybu Cuvierovu. Pokud už na setkání dojde, pamatujte, že kytovci jsou chránění a není dovoleno je lovit. Pokud na ně narazíte, je lepší kontakt omezit na minimum. Přestože jsou kytovci, a zejména delfíni, společenská zvířata, stejně se radši držte zpátky. Ne, že by vás sežrali, ale abyste, byť nevědomky, neublížili vy jim.

Zpracování s pomocí more.hr