Vendée Globe – drobná prvenství a soutěž Krásy jachtingu

Foto: facebook.com/VendeeGlobe

Vendée Globe vyhrál Yannick Bestaven. Vyhrát mohl Boris Herrmann, ale boural, a i když byl v cíli první Charlie Dalin, byla z toho nakonec “nevýhra”. Na druhé místo ho posunul čas k dobru, který Bestaven získal ještě u Mysu Dobré naděje při záchraně Kevina Escoffiera. Tradičně se blahosklonně píše, že vítězi jsou všichni, komu se podařilo Vendée dokončit. Ano, ale níže jsem se rozhodl připomenout dva jednotlivce, který v aktuálním ročníku mohou taky slavit a je to také příležitost uzavřít naši tipovací soutěž.

Tigrou26120. To je alias vítěze Vendée Globe Virtual Regatta neboli virtuálního závodu, který běžel paralelně na stránkách virtualregatta.com. Civilním jménem Jean-Claude Goudon z obýváku doklikal svou loď do cíle za 68 dní, 22 hodin a 16 minut. 65 letý důchodce z Montpellier se hře věnuje 10 let a za tu dobu vyhrál virtuální verze RORC Transat a Transpac Tahiti. I virtuálně to byla napínavá záležitost. Vítěz měl v cíli náskok minutu a pětatřicet sekund. Regata přilákala rekordních více než milion hráčů. 

Foto: twitter.com/Virtual_Regatta

Clarisse Cremer. Feministé a feministky odpustí, ale stojí za zaznamenání, respektive v jachtařských statistikách bude zaznamenáno, že světový rekord v sóloplavbě kolem zeměkoule na jednotrupé plachetnici od roku 2021 patří Clarisse Cremerové. Časem 87 dní 2 hodiny 24 minut o sedm dní vylepšila čas Ellen MacArthurové, který vydržel 21 let. Cremerová začala se “seriózním” jachtingem poměrně nedávno, v roce 2017 se zúčastnila MiniTransatu a skončila druhá. Přesunula se do Figari a následně – což je nutno považovat za velký projev důvěry v její talent a schopnosti – dostala od Banque Populaire místo na jejich IMOCA lodi a tím i příležitost učit se od posledního vítěze Vendée – Armela Le Cléac’ha. Dvanácté místo celkově v nabytém startovním poli Vendée Globe je skvělý výsledek sám o sobě. Jednatřicetiletá Pařížanka v souvislosti s jejím novým ženským rekordem ovšem nezapomněla připomenout, že na Vendée se žádné ženské kategorie nevypisují a všichni startující jsou prostě jachtaři.

Foto: Clarisse Cremer

Soutěž Krásy jachtingu. Tento ročník Vendée Globe jsme se rozhodli uspořádat soutěž o knížky. Odměňovali jsme vaše nejlepší tipy na první loď/soutěžícího u jednotlivých mysů po trase a samozřejmě v cíli. Tři kola soutěže mají devět oceněných knížkami z našeho nakladatelství. V posledním kole jsme narazili. Hodně z vás věřilo Borisi Herrmannovi, Louisi Burtonovi nebo Charliemu Dalinovi. Bestavenovi a jeho potlučený lodi nevěřil NIKDO. Dali jsme v redakci hlavy dohromady. Přečetli jsme si svá stručná pravidla a holt jsme uznali, že vítěze posledního kola vyhlásit nemůžeme, protože žádný není. Určitě to ale není poslední soutěž. Všem, co se zapojil, srdečně děkujeme a vítězům (dokonce i dvojnásobným) blahopřejeme!  

Vítězové první části (Mys Dobré naděje):

  • Daniel S (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/30/2020, 1:50:00 PM)
  • MiNo (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 11:55:00 PM)
  • Martin (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 4:00:00 PM)

Vítězové druhé části (Mys Leeuwin)

  • MiNo  (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE (12/13/2020, 11:00:00 AM)
  • vitj (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE (12/13/2020, 10:00:00 AM)
  • francesco (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE (12/13/2020, 4:50:00 AM)

Vítězové třetí části (Mys Horn) 

  • Vitj (odhad:Yannick Bestaven/Maître Coq IV/FR, 1/3/2021, 11:00:00 AM)
  • Peter P. (odhad:Yannick Bestaven/Maître Coq IV/FR, 1/4/2021, 3:00:00 AM)
  • Gabika P. (odhad:Yannick Bestaven/Maître Coq, IV/FR, 1/4/2021, 5:45:00 AM)