Vendée Globe u Mysu Dobré naděje a soutěž Krásy jachtingu

Foto: facebook.com/ApiviaVoile

Vendée Globe se přesouvá do Indického oceánu. Pro posádky i lodě začíná tortura jižních moří se silným větrem, vlnami, zimou, která skončí až za Mysem Horn návratem do tepla Atlantiku. Za Krásu jachtingu děkujeme všem, co tipovali v první etapě naší soutěže. Jména vítězů najdete níže. Jen připomínáme že si mohou vybrat knížku s našeho nakladatelství. Gratulujeme! Kdo jste nezkusili štěstí nebo nevyhráli – neváhejte a zkuste uhodnout, kdo bude první u Mysu Leeuwin! Více o soutěži níže a pro netrpělivé odkaz zde

První u Mysu Dobré naděje byl Charlie Dalin, který dosáhl 18°30′ 30.11. v 22:44 UTC/tj 23:44 našeho času

Vítězové první části:

  1. Daniel S (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/30/2020, 1:50:00 PM)
  2. MiNo (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 11:55:00 PM)
  3. Martin (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 4:00:00 PM)

Gratulujeme a spojíme se s nimi, aby si mohli vybrat svou výhru.

A teď pár zajímavostí o dosavadním průběhu závodu. 

Sledovanost. Tour de France nebo Roland Garros? Nikoliv!. To jachtařský závod Vendée Globe je podle průzkumu agentury Odoxa ve Francii populárnější. Sledovanější je jen Olympiáda a mistrovství světa ve fotbale. Extrapolací vzorku 1005 dotazovaných vyšlo, že skoro každý druhý francouz Vendée alespoň příležitostně sleduje. . Dotázáni Francouzi překvapivě nejvíce favorizovali Brita Alexe Thomsona (19%). Následoval Armel Tripon (18%),  Jérémie Beyou (13%), Kévin Escoffier (12%), Sébastien Simon (9%) and  Nicolas Troussel (8%). 

Foto: facebook.com/KevinEscoffierPRB

Prokletí favoritů. Vzhledem k obrovskému počtu faktorů v jachtingu každá predikce vítěze v takto dlouhých a náročných závodech doslova “stojí na vodě”. Médiá si ale ráda hrají se jmény papírových favoritů a ti mají zatím docela smůlu. Thomson musel opravovat centrální podélném nosník, který v přídi nevydržel namáhání, propadl se z prvního místa do druhé desítky a o víkendu hlásil, že odstupuje s poruchou kormidla.  Jérémie Beyou se musel vrátit po třech dnech do Les Sables na opravy. Po nárazu do neznámého objektu měl poškozené kormidlo, zadní stěh, palubu a jezdce otěže. Nyní stíhá ztrátu 3000 Nm. Armel Tripon je daleko za vedoucími. Charlie Dalin se ujal vedení po Thomsonovi, aby se brzy ocitl v bezvětří. Za ním druhý Thomas Ruyant zničil jeden foil. Naštěstí bez následků pro trup. Nicolas Trousel skončil po zlomení stěžně na Kapverdách. Kevin Escoffier v pondělí odpoledne aktivoval EPIRB a hlásil vnikání vody – před uzavírkou jsme bohužel neznali detaily.

Smutné loučení Alexe s Vendée 2020. 

Jean Le Cam. Já osobně,  uhranutý karbonovými “křidélky” a zakrytou kabinou, zde nyní znovu uznávám, že svérázný Francouz předvádí neuvěřitelný výkon. Se starou lodí je stále na předních pozicích před moderními loděmi (v době uzávěrky článku). Snad mu to vydrží.

Rychlost. Nová generace lodí s foily měla být v některých kurzech až o 10 uzlů rychlejší. V současnosti jsou ale čelní lodě stále 3-4 dny pozadu oproti času Armela L’cléac’ha z roku 2016. 

Co dále. Po překonání Mysu Dobré naděje začíná etapa jižním Indickým oceánem, která končí u jižního cípu Tasmánie vplutím do Pacifiku. Ještě dříve ale závodníci minou další z velkých mysů – australský mys Leeuwin. Zajímalo mě, čím je tento mys zajímavý, že se spolu s mysem Horn a mysem Dobré naděje uvádí jako zásadní pro obeplutí planety nonstop. Kromě pravidel Vendée ho jako klíčový bod nonstop plaveb uvádí i asociace Cape Horner’s – spolku jež udržuje seznam jachtařů, kteří sólo nonstop obepluly svět. 

Mys Leeuwin Foto: Bjørn Christian Tørrissen

Nic zásadního jsem nenašel, a tak vás zdržím jen hypotézou, že je mys Leeuwin pěkně  izolován a má hezčí název (po holandské Galeone Leewin / Lvice) než “Jihovýchodní mys” Tasmánie či “Jižní mys” Nového Zélandu. Leží na 115° 8′ a to bude poledník, díky kterému můžete vyhrát knihu z vydavatelstvý IFP Publishing. Tipujte, který ze startujících Vendée Globe ho přetne jako první. Tři  nejbližší odhady budou odměněny. Soutěž začíná v úterý 2.12 a končí v poledne 7.12. Formulář k tipování ještě jednou zde.        

Vítězové první části:

  1. Daniel S (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/30/2020, 1:50:00 PM)
  2. MiNo (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 11:55:00 PM)
  3. Martin (odhad: Charlie Dalin/Apivia/DE, 11/29/2020, 4:00:00 PM)

Gratulujeme a spojíme se s nimi, aby si mohli vybrat svou výhru.

Cílový “printscreen” – Charlie Dalin dosáhl 18°30′ 30.11. v 22:44 UTC/tj 23:44 nášho času.