Video: Záchranná akce u Azorských ostrovů

Celkem 4 jachty byly zasaženy bouří uprostřed Atlantiku necelých 500 mil na jih od Azorských ostrovů. Uprostřed bouře probíhaly obrovské záchranné akce.

Celkem bylo zachráněno 12 jachtařů a bohužel 6ti leté děvčátko přišlo o život počátkem května, kdy bylo celkem 5 jachet zasaženo bouří necelých 500 mil od Azorských ostrovů, které přeplouvali Atlantik z Karibiku zpět do Evropy.

Námořní záchranné koordinační středisko v Punta Delgada (Azorský ostrov St. Miguel) zahájilo rozsáhlé záchranné akce po sérii signálů „may day“, které ve středisku zaznamenali od 02.00 hod UTC 6. května do 12.25 UTC 7. května. Operátor povolal do služby 4 záchranná letadla z Portugalska a Azorských ostrovů a také z pobřežní stráže USA vzlétlo letadlo typu Hercules C-130.

Jachty nepluly v konvoji a nebyly nijak navzájem propojené, ovšem veškeré dramatické události se odehrály ve stejný čas a ve stejné oblasti v době, kdy se předpovídaná tlaková níže náhle prohloubila a počasí na moři se stalo mnohem horším, než se dle předpovědi předpokládalo. Vítr dosahoval hodnot 50 uzlů a v poryvech až 80 uzlů. Vlny dosahovaly výšky až 12m.

Francouzský katamarán Réves d‘ Ô typu Lagoon 400 s rodinnou 4 člennou posádkou opustil ostrov St. Maarten 24. Dubna. Měl namířeno k azorským ostrovům. Převrátil se a potopil v noci 6. května. Údajně také v jednom místě na lodi vznikl požár. K lodi byla přivolána pomoc.

Sophie Lacelleriové (37) a jejímu synu Hugovi (9) se podařilo vylézt do záchranného ostrůvku a později byli zachráněni posádkou kontejnerové lodi Yuan Fu Star, která vezlda náklad z Hong Kongu. Sophiině partnerovi Claude Hachetovi (38) a 6ti leté dceři Ines se nepovedlo vlézt do záchranného ostrůvku a téměř 7 hodin driftovali v záchranných vestách, než byli spatřeni záchranným letadlem. Poté jim byla poskytnuta první pomoc španělskou lodí Esperanza del Mar , která disponuje zdravotnickým zařízením. Bohužel malá dívenka nepřežila a zemřela na důsledky podchlazení…

V té samé bouři a loď Kolibri (Swan 44 ) plující pod norskou vlajkou se čtyřmi členy posádky ve věku 45 – 56 let na palubě byli zachráněni portugalským vrtulníkem EH 101.Kolibri se převrhla, neměla funkční motor a byla vlievem poškození přerušena radiokomunikace. Posádka se rozhodla loď opustit. Jeden člen posádky byl zraněn a měl zlomená žebra. Video z jejich záchranné operace si můžete prohlédnout zde:

Další postiženou lodí byla Manca 3, plující pod vlajkou USA se dvěma členy posádky na palubě. Byli zachráněni nákladní lodí M/V Archangelos Gabriel.

Loď Gandul, plující pod holandskou vlajkou se dvěma členy posádky ve věku 45 a 56 byla další lodí, kerá žádala o pomoc. Posádka loď opustila a byla zachráněna kontejnerovou lodí M/V Cafer Dede.

Missy 32, loď plující pod švédskou vlajkou se dvěma členy posádky nalezli pomoc a asistenci od kontejnerové lodi M/V Esperanza del Mar a dále pokračovali v plavbě.

Podle zprávy portugalských úřadů bylo pět lodí zasaženo silnou bouří v lokálním systému nízkého tlaku, který se dramaticky prohloubil během velmi krátké doby.

Z některých diskuzních fór zazněly i následující názory. Počasí se letos na jaře zdálo více nestabilní než obvykle. Popírači klimatických změn mohou jít stále kupředu se svými teoriemi a popřít vše, co chteji, ale námořníci plující po oceánech vědí, že počasí není tak přátelské, jak tomu bylo v minulosti.

A hlavní poděkování a úcta patří všem členům záchranných týmů, kteří pomohli zachránit posádky. Jedná se především o portugalské členy Sea Rescue a US Coast Guard s letovou posádkou školenou na vyhledávání MOB letadlem typu C-130 Hercules. Letadlo ze Severní Karolíny bylo shodou okolností v té době na cviční na Azorech.

6 COMMENTS

    • pro JirkuN – Jiří, ta holčička, to je samozřejmě velmi smutná záležitost. Ale ona jela s rodiči na katamaránu, který se převrátil a potopil, nikoliv na té lodi, co je na videu. Každopádně celková situace v tom místě byla velmi dramatická a nepřehledná..

  1. Hlavne sa prestali stavť pevné moreschopné lode lode. Tie charterové kocábky sú len plávajúce karavany.Popis mora hovorí že bolo strašné ale takéto podmienky sú bežné v severnejších moriach kde sa plavia jachtári. Pravda majú na to lepšie lode aj výbavu a prípravu.Na každý pád by ma zaujímalo kolko z opustených lodí sa skutočne aj potopilo, Predpokladám že Swan mohla nasledovať Lagoon 400 a čo ostatné lode? Ta holčička je strašná tragédia, Nikto, kto je rodič nemôže ostať chladným pred takým nešťastím.

  2. Ještě jedna otázka po delší době. Do té lodi teklo či co? Připadá mi celkem v kondici na to že jí opustili…
    Ale asi museli mít důvod.

Comments are closed.