Víte co je ráhnová brzda?

Scott Boom Lock Foto: https://www.sailspar.co.uk/yacht-products/scott-boomlock/

Chvilka nepozornosti, nezkušený kormidelník, nekontrolovaná halza a ráhno letící přes palubu.. V lepším případě následuje pár hrubých nebo omluvných slov. V horším to odnese kladka otěží. Nejhorší případ a noční můra jachtaře je, že letící ráhno smete někoho, kdo mu stojí v cestě. Je to smrtící okamžik. Vítr v hlavní plachtě ji dokáže udělit vysokou rychlost a není výjimkou, že i když nikoho cestou netrefí, umí tahle situace skončit ztrátou stěžně. A pokud někoho trefí… raději nedomýšlet. Existuje ale řešení. Kromě důsledného používání preventeru (občas se mu říká kontraotěž nebo kontrašot) vymysleli jachtaři udělátko, které dokáže dopady nechtěné halzy téměř zcela eliminovat. Ráhnovou brzdu. 

Ráhnová brzda není zdaleka tak rozšířena, jak by si zasloužila. Ale každý, kdo plul “shorthanded”, tedy sám, nebo jen s malou posádkou, ví, že udělat i řízenou halzu v těžších podmínkách není žádná legrace. Ostatně Petr Ondráček používal ráhnovou brzdu vlastní výroby na své nonstop sólo plavbě velmi důsledně a byl s její funkcí moc spokojen.  

Základní princip ránové brzdy je jednoduchý. Pod ráhno se zavěsí zařízení, kterým prochází lano upevněné na obou stranách paluby, například u paty vantů. Zařízení brzdí lano třením a při přehození ráhna zpomaluje jeho pohyb.

Podívejme se, co dnes nabízí v oblasti ráhnových brzd komerční trh. 

Capt. Don Boom Brake – v podstatě je to upravená slaňovací osma, která se zavěsí pod ráhno. Pomocí různých způsobů vložení lana lze regulovat její brzdný účinek a tím i rychlost přehození ráhna. Řešení za 55 USD.

Wichard Gyb’Easy – dražší alternativa znovu založená na principu slaňovací osmy s možnosti několikerého provlečení lana tělem osmy, čímž dochází ke zlepšení brzdného účinku. V prodeji od 200 Euro.

Wichard Gyb’Easy Foto: marine.wichard.com

Walder boom brake plastový válec s vodiči a zavěšením. Brzdný účinek vyvíjejí smyčky obtočené kolem válce. Změnou počtu smyček lze regulovat brzdnou sílu. Recenzenty z Yachting monthly přesvědčil natolik, že mu dali hodnocení 8 z 10 bodů. K dispozici v různých velikostech podle délky lodě a plochy plachet. Cena začíná na necelých 300 USD.

Wlader Boom Brake foto: boom-brake-walder.com

Dutchmar boom brake – holandská firma Dutchmar používá systém založený na dvou pevných kladkách a jedné volně otáčející, kterou ale lze brzdit a její brzdný odpor zvyšovat křídlovou maticí. Systém použil Petr Ondráček při své plavbě kolem světa, přičemž si ho postavil doma a měl s ním výbornou zkušenost. V obchodě začíná jeho cena na 300 USD pro lodě do 9 m.

Scott Boom Lock Foto: sailspar.co.uk/yacht-products/scott-boomlock/

Scott Boomlock – sofistikovanější zařízení podobné Walder boom brake. Jeho hlavním rozdílem je uzamykací mechanismus ovládaný lankem z kokpitu. Ráhno ním lze úplně zamknout a zajistit, povolením uvolnit a nastavit brzdný účinek včetně možnosti nechat ráhno zcela nebržděné. Cena začíná na 104 GBP. 

Jak fungují některé z uvedených systémů v praxi: