Vítězství na Rolex Middle Sea Race

Píše Milan Hájek: Úvod závodu dlouhého 606 námořních mil poznamenal slabý vítr. Naše posádka Tři Sestry Sailing Team odstartovala perfektně, správně jsme vyhodnotili změny slabého větru a ihned jsme se ujali vedení na prvních dvou otočných bojkách u maltského pobřeží.

Ve slabém předobočním kursu jsme pak pokračovali na sever k Sicílii a dále podél pobřeží k Messinskému průlivu, za nímž vítr zesílil až na 30 uzlů, což při plavbě se spinakrem na zadobočním kurz a v noci už vůbec není komfortní plavba.

Noční objezd sopečného ostrova Stromboli velkým obloukem se vyplatil a vzápětí nastala rozhodující fáze závodu, kdy jsme se společně s taktikem Adamem Plhoněm rozhodli jet spodní trasu, tzn. blíže k sicilskému pobřeží. Směr a síla větru se často měnily, tak si posádka cestou k otočného bodu u ostrova Favignana u západního břehu Sicílie dosyta užila manévrů s obraty i výměnou plachet. Sázka na riziko se ale projevila jako správná a naše jachta se udržela ve skupině větších a rychlejších lodí, které měly být tou dobou už několik hodin před náma.

K ostrově Pantelleria téměř u břehů Afriky jsme pokračovali se spinakrem a zadobočním větrem kolem 15 uzlů. Zde na nás však čekalo předpovězené bezvětří, kdy se celá flota lodí přibližně na 6 hodin prakticky zastavila. Poté přišla od jihozápadu očekávaná změna se silným větrem, který se postupně stáčel na západ. Větším lodím na čele skupiny změna přišla bohužel dříve, a tak jsme se zde maličko propadli v celkovém pořadí. Nic jsme ale nevzdávali a nadále jsme bojovali. K ostrovu Lampedusa jsme pokračovali v čerstvém předobočním větru. Vítr se stáčel zezadu a sílil až na 30-35 uzlů, tak jsme neváhali a i v silném větru podél ostrova nasadili spinakr. Na tomto posledním otočném bodě jsme si udržovali stále první místo ve skupinách ORC a IRC (i když s minimálním náskokem) a celkově se zde pohybovali okolo 5.- 6.místa.

Za Lampedusou po vyostření zpět na Maltu přišel předoboční kurs s větrem kolem 30 uzlů. Na tuto noční 100mil dlouhou cestu jsme vytáhli jib top (kosatkou na boční vítr) a naštěstí nemuseli refovat. Nejsem přítel tohoto ” zbabělého” manévru 🙂 Zkušená posádka pozorně a zodpovědně pracovala poslední noc prakticky beze spánku a nedopustila žádný problém ani ztrátu plachet. Kormidelníci se střídali v kratších intervalech a tak jsme byli schopni jet maximálně možnou rychlostí.

Před maltským pobřežím vítr více sílil a v průlivu mezi Maltou a ostrovem Gozo dosahoval již 35-40 uzlů. Za ním i přes obrovské vlny a silný vítr jsem zavelel znova k nasazení spinakru a posledních 12 mil kolem maltských břehů jsme se hnali s maximálním rizikem k cíli rychlostí až 15 uzlů. Riziko se vyplatilo. Naše věčné soupeře Artie jsme porazili o pouhých 13 minut!

Cílovou čáru jachta Three Sisters proťala po 4 dnech, 21 hodinách, 21 minutách a 59 vteřinách náročného závodu.

Radost po dosažení pevniny záhy byla znásobena potvrzenými výsledky: první místo ve skupinách ORC i IRC a třetí místo v ORC celkově v jednom z nejprestižnějších světových jachtařských závodů. Toto je po našem loňském 3. místě na mistrovství světa námořních lodích další historický úspěch nejen pro zkušený TŘI SESTRY SAILING TEAM, ale také celý český námořní jachting!!! Porazily nás jen velice silné posádky. První dojel tým MASCALZONE LATINO s taktikem Flavio Favinim, na druhém místě pak dojela loď B2 s hvězdným Francescem de Angelisem.
Dokázali jsme, že patříme ke špičce světového jachtingu jak v inshore závodech, tak i v těžkém offshoru.

Výsledky ORC celkově ( 61 lodí )

1. MASCALZONE LATINO, Cook 50, V. Onorato, ITA
2. B2, TP52, M.Galli, ITA
3. THREE SISTERS, First 40.7, M. Hájek, CZE

28. BENEMEDO, Comet 45, J. Hirnšal, CZE
44. HEBE IV. Dufour 500, Z.Jakoubek, CZE

Za TŘI SESTRY SAILING TEAM závodili: kapitán Milan Hájek, taktik Adam Plhoň, Pavel Satoránský, David Křížek, Jiří Michalčín, Petr Stoklásek, Stanislav Chudoba, Jakub Rozsypal a Ondřej Labuda

Převzato se svolením autora z blogu milanhajek.cz