Vrak Endurance objeven 107 let od potopení!

V únoru tohoto roku se na cestu vydala jedna z největších expedic za objevením vraku historické plachetnice Endurance, která se roku 1915 potopila ve Weddellově moři v Antarktidě. Projekt se jmenuje Endurance22 a je organizován a financován společností The Falklands Maritime Heritage Trust (FMHT). Cílem bylo prohledat jednu z nejodlehlejších, nejchladnějších a nejdrsnějších oblastí země a pomocí nejmodernějších techniky, jako jsou podvodní roboti a vrtulníky, se pokusit najít vrak lodi ze slavné výpravy Ernesta Shackletona.

A povedlo se!

V úterý 8.3. oznámila expedice úspěšné nalezení vraku na dně Weddellova moře. Vrak leží v hloubce 3 008m a je díky velmi nízké teplotě vody v úžasně zachovalém stavu. Stěžně a lanoví jsou spadlé, ale dřevěnný trup je až na část na přídi, kde loď pravděpodobně narazila na dno, téměř nepoškozený. Na přídi leží dvě kotvy, okny je vidět do kajut, kde se nachází různé nádobí i boty, a na zádi je nepoškozený, velmi zřetelný nápis ENDURANCE s mosaznou pěticípou hvězdou – Polárkou.

Samotný vrak je obydlen velkým množstvím mořských živočichů, kteří ho využívají ke svému životu, ale očividně neničí dřevo. Jak vysvětluje hlubokomořská polární bioložka Dr. Michelle Taylorová z Essexské univerzity, mořští živočichové, kteří se živí dřevem, se v těchto chladných oblastech vyskytují pouze málo, díky čemuž zůstal vrak v tak dobrém stavu.

Expedice Endurance22 spojuje přední světové mořské archeology, inženýry, techniky a vědce zabývající se výzkumem mořského ledu. Samotný vrak je podle mezinárodní smlouvy o Antarktidě vyhlášen za památku a nesmí být nijak narušen, žádné artefakty tedy z vraku vyzdviženy nebyly. V následujícíh dnech bude probíhat intenzivní průzkum vraku, jeho stavu a podmínek okolí.

A jaký byl přesně osud lodi Endurace?

Sir Ernest Henry Shackleton (15.2. 1874 – 5.1. 1922) se nejvíce proslavil svou třetí antarktickou expedicí v letech 1914-1916, která se někdy nazývá Transantarktická nebo Shackletonova expedice. Jejím cílem bylo přejít napříč kontinentem od Weddellova moře přes jižní pól až k moři Rossovu. V expedici byly celkem 2 lodě, Endurance a druhá Aurora. Posádka lodi Endurance měla vykonat samotný přechod přes kontinent a posádka lodi Aurora měla přistát na opačné straně kontinentu, připravit zásobovací stanice a provádět výzkum. Výpravu nezastavil ani vstup Británie do války, takže Endurance vyplula v srpnu 1914 z Londýna a Aurora v prosinci téhož roku z Austrálie.

Aurora se i přes nepříjemné potíže dostala do cíle a posádka dokázala založit část skladišt, loď však byla při bouři stržena do moře, kde na 9 měsíců zamrzla a driftovala směrem k Novému Zélandu. Posádka musela pro přežití vyžít ze zbytků vlastních zásob i ze zásob ve skladištích předchozích expedic, tři členové posádky včetně velitele Aenease Mackintoshe zemřeli při čekání na záchranu.

Endurance neměla lepší osud. Kvůli nepříznivému počasí u pobřeží Antarktidy loď 18.ledna 1915 uvízla v ledu. Po deseti měsících bojů o loď byla posádka 27 mužů nucena loď opustit a vydat se na pěší pochod k 557 km vzdálenému Pauletovu ostrovu. Endurance se potopila 21. listopadu 1915.

Se třemi čluny posádka v dubnu 1916 dorazila k otevřenému moři, odkud veslovala asi 160km ke skalnatému a neobydlenému Slonímu ostrovu, vzdálenému od Jižní Georgie 1400 NM. Odtamtud se Shackleton s pěti muži vypravil pro záchranu. Po 16 dnech ve člunu na rozbouřeném studeném moři dorazili k pobřeží Jižní Georgie, odkud se vydal Shackelton se dvěma muži k nejbližší 50 km vzdálené velrybářské stanici, kam úspěšně po třech dnech došel. Ze stanice ihned vypravili záchranný člun pro zbývající tři muže na druhé straně ostrova. Po dalších třech dnech Shackleton najal loď a vydal se pro zbývající členy posádky na Sloní ostrov, první 3 pokusy se k ostrovu dostat ale nebyly úspěšné. Záchrana posádky se povedla až po dalších dvou měsících. Muži na Sloním ostrově tedy museli strávit 20 týdnů polární zimy.

Shackeltonova plavba ze Sloního ostrova je dodnes považována za rekordní plavbu otevřeného člunu těmi nejdrsnějšími vodami, které na Zemi máme. Pokud byste si chtěli přečíst, jak se vedlo polárníkům na Sloním ostrově poté, co Shackelton vyplul v člunu za zýchranou, zkuste knihu Wild, kteru nenapsal nikdo jiný, než horolezecká ikona Reinhold Messner. Najdete ji zde.

Sir Shackleton nakonec úspěšně vedl i záchranou plavbu na samoté opravené lodi Aurora pro zbývající část její posádky, která U Evansova mysu v Rossově moři přežila 2 roky.

Zdroje: https://endurance22.org/

https://www.bbc.com/news/science-environment-60662541?fbclid=IwAR15c0EcE3XKeG1RUOP7mViA22TA2_yZ5dYomNcTl9qVAomoJWsYSLt2A_Y

Jestli se vám články na Kráse jachtingu libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet:

4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1111.
Moc díky!