Vrak v kaldeře Santorini

MS Sea Diamond byla výletní loď provozovaná společností Louis Hellenic Cruise Lines. Postavena byla v roce 1984 finskou společností Valmet pro Birka Line pod názvem Birka Princess. Dne 5. dubna 2007 najela na útes v kaldeře ostrova Santorini a následující den se potopila, přičemž dva cestující byli prohlášeni za nezvěstné a předpokládá se, že zemřeli.

MS Sea Diamon  User:Aussiecruiser, Public domain, via Wikimedia Commons Wikiphilip at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Historie

Původně nesla jméno Birka Princess a byla postavena ve finských loděnicích Valmet ve Vuosaari v Helsinkách za cenu 350 milionů finských marek. Do provozu byla uvedena v roce 1986 a sloužila pro společnost Birka Line na trhu výletních trajektů v Baltském moři, kde podnikala 24hodinové plavby mezi Stockholmem ve Švédsku a Ålandami ve Finsku. V letech 1990 až 2003 také během letní sezóny absolvovala delší plavby po Baltském moři.

V letech 1992 až 2002 byl exteriér lodi použit k zobrazení fiktivní lodi MS Freja ve švédském televizním seriálu Rederiet. V roce 1999 prošla loď rozsáhlou rekonstrukcí v německých loděnicích Lloyd Werft za přibližně 26 milionů dolarů, během níž byla prodloužena a zmodernizována nástavba a přidáno 62 nových kajut.

V únoru 2006 byla loď prodána kyperské společnosti Louis Cruise Lines za 35 milionů dolarů. Po úpravách, které zahrnovaly instalaci nového venkovního bazénu a rozšíření sluneční paluby, byla nasazena do provozu ve Středozemním moři pod názvem Sea Diamond.

Potopení

Dne 5. dubna 2007 kolem 16:00 EEST najela loď na dobře označený vulkanický útes východně od Nea Kameni v kaldeře řeckého ostrova Santorini. Začala nabírat vodu a naklonila se až o 12 stupňů na pravobok. Všech 1 153 cestujících, převážně Američanů a 60 Kanaďanů, bylo evakuováno během tří a půl hodiny, přičemž byli hlášeni čtyři zranění. Později bylo zjištěno, že dva francouzští cestující jsou nezvěstní.

MS Sea Diamon po najetí na útes. user:Aussiecruiser, Public domain, via Wikimedia Commons Wikiphilip at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Velké množství vody, které loď nabrala, vedlo k jejímu potopení krátce před 7:00 EEST dne 6. dubna 2007, nedaleko od pobřeží. Videozáznamy ukazují, že loď se před potopením zcela převrátila. Předpokládá se, že vrak by mohl sklouznout do hlubších vod ponořené kaldery vulkanického ostrova.

Vyšetřování

Dne 7. dubna řecké úřady oznámily, že kapitán a pět dalších důstojníků byli obviněni z nedbalosti. Byli obviněni z toho, že způsobili ztroskotání lodi z nedbalosti, porušili mezinárodní předpisy o bezpečnosti plavby a znečistili životní prostředí. Všichni byli propuštěni na svobodu, ale v případě odsouzení jim hrozil pětiletý trest odnětí svobody.

Pozdější vyšetřování odhalilo nesrovnalosti mezi skutečnou mapou mořského dna a oficiálními námořními mapami používanými lodí v době nehody. Podle nového hydrografického průzkumu se útes, na který loď narazila, nachází ve vzdálenosti 131 metrů od pobřeží, nikoli 57 metrů, jak je nesprávně uvedeno na oficiální mapě. Oficiální mapa také uvádí hloubku vody v místě nárazu mezi 18–22 metry, zatímco nový průzkum ukázal, že je to pouze 5 metrů. (Pozor – tohle je pro Řecko typické a stále existují místa, která jsou chybně zmapována; pozn. red.)

Červený kroužek ukazuje, kde vrak leží. version 1: w:User:Hohenberg version 2: User:יוסי הראשון, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Následky

Aby se zabránilo úniku ropy, byly vypracovány plány na odčerpání přibližně 450 tun paliva z nádrží lodi. V červnu 2009 bylo část paliva odčerpáno. Dne 19. června 2007 byli majitelé, provozovatel a kapitán lodi Sea Diamond pokutováni částkou 1,17 milionu eur za způsobení znečištění moře.

Po šesti letech soudních sporů byli kapitán lodi a zaměstnanec pojišťovny odsouzeni k trestům odnětí svobody na 12 a 8 let. V říjnu 2017 oznámilo řecké ministerstvo námořní dopravy, že vrak bude vyzdvižen z důvodu obav o životní prostředí a navigaci.


Vrak lodi MS Sea Diamond, která se v roce 2007 potopila poblíž řeckého ostrova Santorini, zůstává i po více než 17 letech na mořském dně. Navzdory dřívějším plánům na jeho vyzvednutí, které řecké úřady oznámily v roce 2017, k odstranění vraku dosud nedošlo.

Vrak leží v hloubce přibližně 100 metrů v kaldeře Santorini a stále obsahuje odhadem 300 tun palivového oleje, motorových maziv a dalších nebezpečných látek. Tyto toxické materiály představují významné riziko pro mořský ekosystém a zdraví lidí, protože mohou postupně unikat do okolního prostředí a vstupovat do potravního řetězce.

Místní obyvatelé a ekologové dlouhodobě vyzývají k odstranění vraku kvůli obavám z možného ekologického neštěstí, které by mohlo poškodit nejen životní prostředí, ale i turistický ruch, na němž je ostrov ekonomicky závislý. Navzdory těmto výzvám zůstává vrak na svém místě, částečně kvůli sporům o odpovědnost za jeho odstranění a vysokým nákladům spojeným s touto operací.

V současné době vrak slouží jako umělý útes a je monitorován Hellenic Centre for Marine Research. Nicméně hrozba ekologické katastrofy přetrvává a otázka odstranění vraku zůstává nevyřešena

Pro více informací o historii a současném stavu vraku můžete zhlédnout následující video:

Zpracováno podle Wikipedie