Youtuber prežil tři zásahy lodě bleskem

Foto: facebook.com/sailingintofreedom

Jachtařské kanály na Youtube jsou kromě prokrastinačních pastí i požehnaným zdrojem naučných videí. Nevím jak vy, ale já si na natáčení videa v prekérních situacích nevzpomenu (ani já ne, pozn. Jardy). Na jednu stranu dobře. Stačí, že mi pak zoufalství, paniku, bídné reakce a rozpad osobnosti připomíná okolí. Na stranu druhou nezbude nic pro pobavení a ponaučení budoucích generací. Naštěstí ostřílený Youtuber dnes zvládne natočit i vlastní pohřeb a krajní situace jsou naopak vítány (po jistou míru). Vlastník lodi (vysvětlím) Peter z kanálu Sailing into Freedom nedávno natočil vícenásobný úder blesku do své plachetnice její potápění a jak ji následně zvládl zachránit.

Australan Peter alias Plucky od roku 2010 opravoval katamarán a připravoval se na život jachtaře cestovatele. Po šesti letech práce vyplul na moře, našel si portugalskou přítelkyni, založil si youtube kanál, znáte to… a o pár měsíců později s lodí (její jméno bylo Long Reef, tedy česky Dlouhý útes, sic.) ztroskotal na Velkém bariérovém útesu. Dnes se vyhýbá slovu kapitán a proto volí raději označení vlastník. Zážitek první potápějící se lodi zvěčnil v následujícím videu. 

Bez katamaránu, ale s nezlomnou vůlí plout koupil další loď (Freedom) a s ní se dnes plaví v Karibiku. Začátkem listopadu mu do lodi udeřil blesk. Ne jednou, ale hned třikrát. Kromě elektroniky a utaveného vrcholu stěžně mu do lodi začalo téct. Elektrický výboj si našel nejjednodušší cestu ven přes hřídel vrtule a přitom vyrval v trupu díru. Peter nejenže zvládl ucpat trup pytlíky a páskou, utěsnit objímky hřídele, ale ještě to celé zdokumentoval. Celý příběh má předběžně dobrý konec. Loď je v marině na břehu a z Pluckyho je hvězda žánru jachtařských videí. Teď pro nej nastal čas oprav a organizace pomoci. Pokud byste mu chtěli pomoci – můžete na jeho Patreon účtu.