A z čehopak šijete? Když plujete…

Ilustrační foto

Dokonce i ty nejlepší plachty se časem opotřebují. Když se zadní lík vaší oblíbené geny roztrhne při každém obratu, nebo když si konečně připustíte, že už nedokážete posunout maximální průhyb plachty dopředu dál než na 60% délky sečny, pochopíte, že přišel čas navštívit výrobce plachet.

Při výběru plachet je důležité vědět, jaké dobré i špatné vlastnosti mají četné materiály v nabídce. Pevnější vlákna umožní vyrobit lehčí plachty o požadované pevnosti – a lehčí plachty znamenají menší náklon, lepší stabilitu, apod. – ale za jakou cenu?

Zde uvádíme výhody a nevýhody hlavních druhů materiálů:

  • Nylon: Skvěle tlumí rázy, dobře se tká a zakončuje. Nízká odolnost UV záření.
  • PET polyester (Dacron®): Dobře odolává UV záření, dobře se tká a zakončuje, odolný
    v ohybu. Nemá skoro žádné nevýhody, ale velmi malý modul pružnosti znamená, že je
    potřeba značné množství vláken, aby vznikla nepružná tkanina.
  • PEN polyester (Pentex®): Dobře odolává UV záření, dobré vlastnosti v ohybu. Má o 40% menší průtažnost než PET polyester. Netká se tak dobře, proto se látka napouští pryskyřičným tmelem. Levný materiál, který lze využít pro laminování.
  • Vectran® (kapalný krystalický polymer): Střední modul pružnosti s výbornou odolností ohybu, velmi drahý a s velice slabou odolností vůči UV záření.
  • Kevlar® / Twaron® (aramid): všestranně výborné vlastnosti, avšak omezená odolnost proti UV záření, nízká odolnost v ohybu.
  • Spectra® / Dyneema® (modifikovaný polyetylen): výborné vlastnosti v ohybu a dobrá odolnost proti UV záření, menší průtažnost než aramid. Projevuje se u ní kadeřavost vlákna (vyšší smyce při tkaní).
  • PBO (vlákno o mimořádně vysokém modulu pružnosti): Velmi nízká průtažnost vláken, velmi drahý materiál, nízká odolnost proti UV záření a nízká odolnost v ohybu.
  • Karbon (vlákno o mimořádně vysokém modulu pružnosti): Velmi nízká průtažnost, dobrá odolnost proti UV záření, ale velmi nízká odolnost ohybu.

Poznámka: Malý modul pružnosti znamená, že materiál má značnou průtažnost. Naopak vysoký modul pružnosti znamená, že materiál má průtažnost velmi nízkou.

Nyní, když máte základní informace o dostupných materiálech, je dobré si ujasnit, co přesně od svých plachet očekáváte. Předpokládám, že bychom si všichni přáli mít plachty, které jsou lehké, neprůtažné, pevné, odolné proti UV záření, dají se vecpat do malého vaku, aniž by utrpěly a o životnosti zhruba rovné naší vlastní. To je přání každého jachtaře, ale pokud vím, takový materiál na plachty zatím neexistuje.

Při plavbách jsme omezeni prostorem, takže potřebujeme, aby plachty byly použitelné za
nejrůznějších povětrnostních podmínek, aby je bylo možné skladovat v malém prostoru
a mohla je obsluhovat málopočetná posádka. Tudíž se bude volba materiálu na plachty soustřeďovat spíše na způsob, jak se s ním dá zacházet, než na optimální účinnost při plavbě.

Dalším faktorem je váha plachty. Na malé až střední kajutové plachetnici – do 40 stop (12
metrů) budou menší posádky a prostor pro uložení plachet omezenější než na větších plavidlech. Jednotlivé plachty jsou relativně úsporné, takže je unese jeden člověk nebo – pokud jsou z toho nejtěžšího polyesteru – ji unesou dva lidé. Celková váha jedné plachty nás proto příliš netrápí. Na druhou stranu, majitel padesátistopé lodi (15m) s hlavní plachtou z těžkého polyesteru může potřebovat klidně čtyři osoby jen k tomu, aby plachtu vynesly na palubu; proto pro něj bude praktičtější v budoucnu uvažovat o plachtách z lehčího materiálu. Takže při volbě materiálu na plachty hraje roli i velikost lodi.

Laminované plachty

Jádro laminované plachtoviny tvoří osnova, obvykle vyrobená z vláken s vysokým modulem
pružnosti, které materiálu propůjčují pevnost. Tato osnova je z obou stran pokryta tenkou
vrstvou čistého polyesteru. Laminované plachty určené pro běžné jachtaře jsou obvykle na
povrchu pokryté lehkým taftem – volně tkanou polyesterovou látkou – který jí dodává vyšší
odolnost vůči opotřebení.

Laminované plachty mají nízkou hmotnost a vysokou pevnost. Dobře drží tvar a ani v dlouhodobém horizontu se nedeformují. Je to tedy ideální materiál na plachty? Pro delší plavby a přeplavby bohužel ne. Laminované plachty vyžadují opatrné zacházení, které se jim většinou od běžných jachtařů nedostane. Je třeba je pečlivě rolovat či skládat, jinak se polyesterový film a lepidla mezi vrstvami poruší, odloupnou a vám zůstane sotva víc, než pouhá osnova. Laminované plachty pokryté taftem jsou trvanlivější, ale také podstatně těžší, a také vyžadují péči, kterou není snadné jim na malé lodi poskytnout.

Tkaná plachtovina
Z materiálů uvedených výše se dobře tká jen Vectran® a polyester. Vectran má vyšší modul pružnosti a utkaná látka je při dané pevnosti lehčí než polyester. Bohužel je tento materiál dražší a méně odolný proti UV záření. Tkaný polyester (často nazývaný Dacron®) je nejběžnějším druhem plachtoviny. Existuje však mnoho způsobů, jakým jsou vlákna tkaná. Měli bychom si zapamatovat, že polyester má relativně nízký modul pružnosti – tedy poměrně vysokou průtažnost. Proto na výrobu plachtoviny o dané pevnosti je potřeba více vláken a plachtovina bude těžší.

Zásadním faktorem je kvalita plachtoviny. Aby měla levná plachtovina požadovanou pevnost, je utkaná z tlustých vláken. Ale tlusté vlákno silně kadeřaví a projevuje tak nevyváženou pevnost v tahu (nemá dobrou rozměrovou stabilitu). Z tohoto důvodu většinou výrobci plachet zpevňují okraj plachty pryskyřičným tmelem. Jak plachtovina pracuje, tmel popraská a vysype se, takže vyšší smyce tkaniny (tzv. kadeřavost) zůstanou odhalené. Plachtovina z tkaného polyesteru běžně praská napříč zkadeřených vláken, takže se plachta běžně trhá paralelně se zadním a dolním líkem.

Tkaná plachtovina vyšší kvality se vyrábí z mnohem většího množství tenkých vláken, takže vznikne tkanina o větší hustotě a pevnosti v tahu, u které se kadeřavost projevuje v mnohem menší míře. Menší kadeřavost znamená lepší vyváženost pod zátěží, hladší povrch tkaniny a menší potřebu tmelu.

Ochrana proti UV záření

Plachty se vlivem UV (ultrafialového) záření rozpadají a některá vlákna jsou k tomu náchylnější než jiná – již tento samotný faktor může ovlivnit výběr plachtoviny pro různé typy použití. Potřebujete tedy plachtu chránit před slunečním svitem. I když to není zrovna praktické, nejlepší ochranou je plachtu po skončení plavby sundat, úhledně složit a uložit ji na tmavé místo. Běžnou praxí ale je, že hlavní plachta se nechává naskládaná na ráhně po celou sezónu. Pokud takto necháváte hlavní plachtu i vy, dbejte na to, aby měla kryt, který skutečně zakrývá celou plachtu a je odolný vůči působení UV záření.

Rolovací geny, dlouhodobě navinuté na rolfoku, je zapotřebí také dobře ochránit. Děje se tak pomocí pruhu materiálu odolného vůči UV záření, který je našitý podél zadního a spodního líku plachty. Než loď opustíte, zkontrolujte, zda je gena pevně a čistě navinutá a zda ochranný pruh plně zakrývá plachtovinu.

Na závěr chci říci, že plachty z tkaného polyesteru dobré kvality považuji pro běžné jachtaře na plavby a přeplavby za nejlepší volbu. Snášejí drsné zacházení na malých lodích lépe, než plachty vyrobené z nejrůznějších exotických materiálů. Nízký modul pružnosti polyesteru (větší pružnost) je pro kormidelníka vlastně výhodou. S měkčími plachtami se lépe kormidluje a více vám odpustí, protože nejsou tak citlivé na pohyb kormidla.


Použitý text najdete v knize Trimování plachet, kterou můžete zakoupit zde