Ztroskotání Altega 2: Aktuálně špatné zprávy

V sobotu jsem přinesli smutné zprávy o ztroskotání Altega 2, lodě Jirky Denka, jachtařského světoběžníka. Další informace přebírámě přímo z Jirkova Facebooku. Jirka píše:


13. ledna

Celé 4dny od rána do večera neděláme nic jiného než že se všichni 4 (já, Ada, Barča a Michal) snažíme zachránit loď. A dnes v noci se všechno ještě výrazně zhoršilo. Další bouře převrátila naší loď (a jinou další loď potopila) na druhou stranu a udělala do lodě díru 20x20cm na čáře ponoru. Je ulomené kormidlo. V lodi jsou tisíce litrů vody, je zcela zaplavena motorovna i motory i baterie. Včera bylo v lodi sucho a uklizeno, dnes je vše zničené. Stovky telefonátu, desítky kontaktu, desítky problémů.. Coast guard nás (logicky) tlačí abychom vyčerpali naftu z nádrží.. Kamarád Michal, který na Hawaii bydlí, nám strašně moc pomáhá. Dnes se snad podaří vyčerpat nafta z nádrží a bude o starost méně. Musíme zacpat díru v boku lodě (zkusím montážní pěnu), dnes máme konečně schůzku s jediným jeřábem na ostrově, co je schopen teoreticky loď vytáhnout. Jeřáb má nosnost 300tun, my máme 30tun,ale jsme 15metrů od břehu.. Možná to ani nepůjde – nebo to bude tak tak.. Děkujeme vám všem za podporu, moc si toho vážíme..

14. ledna

Včera (pátek) jsme se dohodli s majitelem jeřábnické firmy (co má největší jeřáb na ostrově – a jediný, který nás může vytáhnout – samozřejmě jsme jednali i s ostatním 2 firmama, ale jejich jeřáby jsou menší), že nás za 35.000usd = 790.000 Kč, vytáhne. Vše si prohlédl a pečlivě změřil. Plán byl zítra (v neděli) sundat menším jeřábem ráhno a stěžeň, a v pondělí s velkým jeřábem loď vytáhnout. Dohodli jsme se na ceně, podali jsme si ruce, sehnali po příbuzných všechny peníze… A dnes (sobota) večer poslal sms, že to dělat nebude. Jeho žena říká, že ho zkusí ještě přesvědčit. Předevčírem byla loď uvnitř sucha, po bouří včera byla už plná vody. Vyčerpali jsme včera jednu nádrž nafty (300L), ale druhou se vyčerpat nepodařilo – nevíme proč, asi slabé čerpadlo. Včera ještě bylo kormidlo nalomené, dnes už bylo zcela zlomené. U lodě jsem našel hliníkový plat z naší lodě cca 1×0.3 m z pod čáry ponoru. Možná je z kýlu, možná z boku lodě, zjistit to nelze. Obávám se, že je ulomený celý levý kýl (moje loď má 2kýly). V lodi je každopádně už někde velká díra. Dnes jsem vystěhoval potápěči přístroj, kufříkový generátor Honda, paddle boardy, kajaky, přívěsný motor – zbytek je rozbitý, zničeny a zaplaveny. Včera byla zaplavena voda čistá, dnes je v lodi, hlavně v motorovne, sračka z nafty, chladicí kapaliny, oleje (z motoru) a že zkratovaných baterií (to je extra hnusné). Proto Coast guard řekli, že teď už velení na odčerpání toxických látek přebírají oni a že posílají odborný tým (který samozřejmě my budeme platit). Je to bezútěšná situace.. Vůbec nevíme, co bude dál..

Místo ztroskotání

Zdroj: Facebook Jirky Denka