Prvním Evropanem, který jej spatřil, byl Vasco Nuněz de Balboa v roce 1513. Prvním, kdo jej přeplul Ferdinand Magalhaes v roce 1520 a poněvadž při přeplutí nezažili žádnou bouři, nazvali jej Tichým. Objevování prostoru největšího z oceánů, Oceánie, trvalo více než 300 let. Byron, Wallis, Bougainvill a mnoho dalších, především James Cook tento rozsáhlý oceánský prostor světu přiblížili. Nám českým jachtařů pak Richard Konkolski, který jako první český jachtař uskutečnil přeplavbu v roce 1973. Polynésie ve východní polovině a Mikronésie s Melanesií v části západní, to je nejčastější členění tohoto ostrovního světa. Výběr trasy Sayonary je dán především místem vstupu, Panamským zálivem, a cílem kam chceme během 7 měsíců doplout, což je Nový Zéland. Polynésie bude pro následující půlrok naším „kontinentem“. Ostatně rozlohou přesahuje i největší z kontinentů Asii. Na naší trase budou ecuadorské ostrovy Galapágy, Francouzská Polynésie / Marquesy, Tuamotu, Tahiti/, samostatné státy Cookovi ostrovy a Samoa a Království Tonga. Ostrovů, které jsou na trase v dosahu, je téměř 100. Náš výběr je předurčen jednak administrativně, nejprve musíme přistát v „port of entry“ a až po té je možno se v oblasti volně pohybovat a ne všechny ostrovy jsou volně přístupné. Pro naši loď je ovšem nejdůležitější výskyt vhodného kotviště. První skupinou ostrovů ve směru plavby jsou 900 mil vzdálené ostrovy Galapágy. Oblast vyhlášená svou proměnlivostí, bezvětřím a místními proudy, které vznikají v důsledku setkávání studeného Humboldtova proudu se severorovníkovým protiproudem. O nestabilnosti podmínek pro plavbu píše každý průvodce a od popisu situace před 38 lety, kdy tudy proplouval Richard Konkolski, se nic nezměnilo.
Předpovědi počasí nám přes Iridium zasílá Zdeněk Žižka a syn Jardín.
Příklady zpráv:
02. 05. Do nedele beze zmeny. Slaby, proměnlivý vitr prevazne proti. Mate dost nafty? Zelvy cekaji. Zdravim Zdenek
04. 05. Ahoj, je to spatny. Vyhled na cely tyden je 5 – 10 kt proti /SW/. Zdravime Jardin
První noc plavby vyžaduje zvýšenou pozornost. Kolem nás proplouvá mnoho lodí na cestě mezi průplavem a oceánem. Náš AIS nám hlásí jméno lodě, její rychlost a kurz. Je na hlídce, aby vyhodnotila možnost kolize a upravila náš kurz. První dva dny nás pohání nejen motor, ale i NE proud a máme slušný průměr 115 mil za den. Náš motor pracuje v úsporném režimu 1300 otáček a na klidné vodě udává rychlost kolem 4 kt. Co je navíc, nebo méně ovlivňují proudy, vlnění a směr větru. Stále se snažíme vypomáhat si plachtami na ráhnech, což jsou kosatka, hlavatka a bezan. Od třetího dne se dostáváme do protiproudu a denní průměr klesá na 80 mil.
V pondělí 2. května o půlnoci jsme v polovině cesty a od této chvíle již poplujeme „z kopce“. V noci se blýská, občas zaprší, potkáváme množství delfínů, želvu a pozorujeme hřbetní ploutev žraloka. Od 01.30 severní šířky se vzduch i voda ochlazují. Humboldtův proud je tady. V sobotu 07. 05. v 01.00 hod překračujeme rovník, vplouváme na jižní polokouli a v11 hodin rozeznáváme kontury ostrovů. Zesílený protivítr nás vede k rozhodnutí zakotvit v klidných vodách průlivu na severní straně ostrova Santa Cruz. Plavba od mysu Punta Cocos trvala 9 dnů a 6 hodin. V neděli 8. května odpoledne přistáváme ve správním středisku Galapág, Puerto Ayora.
Jarda Bernt 00. 44,888 S 090. 18,521 W 09. 05. 2011
[…] Další díl seriálu Sayonara- Pacifik […]