5 zajímavých chorvatských marín a jejich okolí

Píše Tomáš Procházka

Dovolená v Chorvatsku je mezi Čechy stále velmi oblíbená. Pro ty, které od relaxace u průzračně čistého moře lemovaného piniovými háji odrazují mnohdy velmi hluční a neukáznění turisté, máme speciální typ. Tímto tipem je dovolená na jachtě, díky které je možno poznat Jaderské moře se všemi jeho krásami. Pokud vás plavba unaví, není nic lepšího, než zakotvit v některé z chorvatských marin. Několik z nich vám představíme na následujících řádcích.

1. Marina Kornati – Biograd na moru

Tato celoroční marina se nachází v chorvatském malebném městě Biograd na moru a kotvit zde může až 660 lodí. S touto kapacitou patří marina Kornati k největším okolo chorvatského pobřeží. Marina je kvalitně vybavená, naleznete zde přípojku vody i elektřiny, obchod s potravinami, čerpací stanici, směnárnu, restaurace i hotel. Pokud chcete strávit noc na pevnině, nabízí se ubytování v soukromí nebo okolních apartmánech.

2. Marina Piškera – Panitula Vela

Marina se nachází mezi ostrovy Piškera a Panitula Vela a nabízí celoroční kotvení. Marina svou kapacitou nepatří mezi velikány, kotvit zde může pouze 150 lodí a jachet. Tento menší nedostatek si však kompenzuje klidnou povahou a dostatkem soukromí. Svou polohou na okraji Kornatského parku patří marina Piškera mezi nejkrásnější na Jadranu. Jachtaři zde naleznou přípojku vody a elektřiny, směnárnu, sprchy a toalety, restauraci i obchod s potravinami. Marina je dobře chráněna před bórou (katabatický vítr na Jadranu).

3. Marina Korčula – ostrov Korčula

Tato známá marina se nachází na východní straně ostrova Korčula v malebné zátoce, jejíž severní strana je chráněna vlnolamem. Marina je otevřená celoročně a kotvit zde může až 150 lodí. V marině naleznete přívod elektřiny a vody, restauraci, sprchy s toaletami, prodejnu potravin, prádelnu, čerpací stanici i nejrůznější kategorie ubytování. V sezóně se vyplatí rezervovat si stání alespoň den předem.

4. Marina Frapa – Rogoznica

Tato marina získává pravidelně jedno ocenění za druhým. Kromě vysoce ceněné Modré vlajky se může pochlubit také oceněním „nejkrásnější marina na světě“, o které soupeřila s dalšími 139 přihlášenými marinami. Naleznete zde bohatou vybavenost počínaje restauracemi, ubytovacími kapacitami nejrůznějších kategorií, přes Kapitánský klub, noční bary, champagne-bar, až po sportovní centrum nebo tenisové kurty. Samozřejmostí jsou čisté sprchy a toalety i přípojky na vodu a elektřinu. Marinu hledejte v Rogoznici mezi přístavními městy Šibenik a Split, nedaleko Primoštenu

5. Marina Veli Rat – Dugi otok

Menší marina nacházející se na severu Dugiho otoku skýtá dostatek míst pro menší i středně velké jachty. Vybavení mariny nepatří mezi nejluxusnější, nicméně pro kratší odpočinek a načerpání nových sil je dostačující. Naleznete zde elektřinu a sprchy, které však aktivujete speciálními žetony pouze v době od 17 – 20 a 9 – 11 hodin. V okolí mariny jsou dvě restaurace a menší obchůdek. Výlet na maják Veli Rat, stojící nedaleko mariny, s nádherným výhledem po okolních ostrovech, patří k ozdobám návštěvy severního konce ostrova Dugi otok. Jako zvláštnost lze uvést i nedaleký vrak lodě Osterdich, který leží na dohled Veli Ratu a ke kterému lze podniknout plachetnicí výlet. K prohlídce stačí jen šnorchl, brýle a ploutve, vrak leží pod hladinou jen částečně.