15. Sayonara: Galapágy


Galapágy

Když v roce 1535 Panamský biskup Tomas z Berlenga nedopatřením tyto neobydlené ostrovy objevil, jistě netušil, jak existence těchto ostrovů vstoupí do povědomí lidstva. Po období, kdy ostrovy sloužily jako útočiště pirátů, následovalo více jak 200 let přítomnosti velrybářů. V roce 1835 se topografické výpravy lodi Beagle zúčastnil i mladý Charles Darwin, kterého tato ojedinělá přírodní laboratoř inspirovala ke známé evoluční teorii. Pokusy s osídlením a zemědělským využitím ostrovů neměly naději na úspěch. Až moderní doba a rozmach turismu vedou na jihoamerické poměry ke slušným životním podmínkám pro téměř 20 000 obyvatel. Současnost ostrovů je zcela provázána s turistikou. Ecuadorská vláda a přírodovědné nadace z celého světa vytvářejí podmínky pro uchování tohoto jedinečného prostředí budoucnosti. 90 % z 8 000 km 2 je přísnou rezervací, přístupnou pouze vědcům. Systematickými postupnými kroky dochází k odstraňování neblahé působnosti člověka za předchozích 500 let a navrácení k původnímu stavu. Zejména obnovení stavů obřích suchozemských a mořských želv by bez pomoci člověka trvalo tisíce let. Na většině ostrovů byly mimo jiné vyhubeny zavlečené druhy zejména krysy, kozy a zdivočelí psi.

Sedmého května v sobotním podvečeru se po devítidenní plavbě přibližujeme k ostrovu Santa Cruz. Než vyhledávat kotviště v tmavé noci volíme raději ještě za denního světla dostupnou zátoku v průlivu u ostrova Baltra. Velice příjemná a klidná noc je na dlouhou dobu poslední. Během neděle přeplouváme do hlavního města Puerto Ayora. V zátoce na kotvách v oceánských vlnách doslova skáče asi 20 jachet, několik turistických lodí a jedna nákladní loď. Mělká zátoka s velikým přílivem a odlivem nemá molo, takže veškeré zásobování se děje prámy s malým ponorem, které celý den pendlují mezi nákladní lodí a pobřežím. Vedle nás kotví i švédská jachta Mariele III známá již z Panamy a sděluje nám, že okolní posádky jedou na společnou večeři. Přivoláváme vodní taxi a při večeři získáváme potřebné informace, Finský mládenec Tuomo si zde zřídil GOS Galapagos ocean service, a za příslušný poplatek zprostředkuje vše s místní administrativou. Po schůzce se dovídáme, co vše nám současné předpisy nařizují. Není toho málo. Za prvé prohlídku lodě inspektorem ecuadorské NAVY, vyřízení imigration, kde je nepravidelná pracovní doba, získání povolení na nákup nafty, zapůjčení kanistrů na nákup nafty a vody a množství kopií dokumentů pro každého. Kromě byrokracie jsou hlavními úkoly: doplnit naftu, vodu, vyměnit olej a filtr v motoru, vyprat, doplnit zásoby potravin, vyřídit poštu, pověsit zprávy na web a až po té poznávání Galapág. 105 galonů nafty a 200 l vody postupně dopravujeme taxíkem na loď. Vykládka, stejně jako nastupování je kaskadérská akce. Ostatně ze sousední švédské jachty se jedna členka posádky při vystupování vážně zranila a čeká ji ošetření na pevnině, přičemž na místo v letadle do Ecuadoru se čeká až týden. Vše potřebné je vyřízeno, obcházím agentury a zakupuji tři celodenní exkurze na různé ostrovy.

Nejprve v okolí na kole objíždím zajímavá místa. Darwinovo vědecké centrum, kde se soustřeďuje veškerá vědecká aktivita na ostrovech a její finanční zajištění. Jedním z hlavních úkolů je zvýšit stavy obřích želv, které byly po staletí využívány jako živé konzervy námořníky. Pěší výlet do zátoky mořských želv skrze křovinatý porost s mnoha stromovitými kaktusy nabízí přehlídku slavných Darwinových pěnkav s různými zobáčky, jak se jim vyvinuly podle jejich jídelníčku. I když finch je v překladu pěnkava vzhledem a způsobem letu jsou to typičtí vrabci. Darwine promiň. Ostrov Floreanapatří mezi nejstarší z ostrovů a je pokryt vegetací. Několika hodinový pochod vede areálem, kde žily tisíce želv, bez přirozených nepřátel. Dnes pracovníci stanice zajišťují aby z 20 kožnatých vajec, které samička ročně snese se vylíhlo a přežilo želviček co nejvíce. Dosažení původního stavu asi 100 000 želv na všech ostrovech je ovšem úkol na generace.

Želvy na ostrově Floreana.
Želvy na ostrově Floreana.

Dalším z ostrovů je Bartolome. Naopak velice mladý sopečný ostrov bez vegetace jen popel a láva. Vystupujeme měsíční krajinou mezi mnoha vedlejšími sopouchy na sopečný kužel a pod námi se nachází ta krásná zátoka, kde kotvil před 38 lety Richard Konkolski. Potápění v zátoce je nádherné. Humboldtův proud to je výživný roztok pro tisícová hejna malých rybek a ty jsou základem následného potravinového řetězce. Velké ryby, lachtani, tučňáci, mořští leguáni, pelikáni, fregatky, kraby …..Fotky, které se mi podařilo pod vodou udělat jsou krásné.

ostrov San Bartolomeo
ostrov San Bartolomeo

Poslední navštívený ostrov Seymour je koncentrací všeho co Galapágy nabízí. Velcí leguáni, lachtaní kolonie, tučňáci a hlavně množství ptactva. Fregatky s nafouknutými červenými volaty, modronozí boobies, rackové s červenými brýlemi a mnoho dalších se předvádí v nádherné letecké akrobacii.

Devět dnů pobytu končí, loučíme se s posádkami, které ještě zůstávají, nakupujeme čerstvé potraviny, platíme účty, vyřizujeme check out, obědváme v místní restauraci, poslední zmzlina a téměř na minuty shodně s rokem 2010, kdy jsme startovali ze Stralsundu vyplouvá Sayonara vstříc zatím nejdelší plavbě. Čeká nás 3 000 mil k nejbližším ostrovům k Markézám.

Jarda Bernt 06 06 S 110 52 W 27: 05. 2011

Převzato s laskavým svolením Jardy Bernta z webu www.sysayonara.cz

ostrov San Bartolomeo
ostrov San Bartolomeo
Podmořský život v galapážských vodách...
Podmořský život v galapážských vodách…
potrava Humboldtova proudu
potrava Humboldtova proudu
Pouze El Nino ohrožuje život tisíce lachtanů...
Pouze El Nino ohrožuje život tisíce lachtanů…
kolonie tučňáků galapážských jsou zejména mimo přístupné ostrovy..
kolonie tučňáků galapážských jsou zejména mimo přístupné ostrovy..
leguáni suchozemští dorůstají 1,5 metru..
leguáni suchozemští dorůstají 1,5 metru..
mezi mořskými ptáky kralují fregatky...
mezi mořskými ptáky kralují fregatky…
rozčilená fregatka..
rozčilená fregatka..
modronozí Boobies
modronozí Boobies
racek galapážský
racek galapážský

Další díl seriálu Sayonara- Pacifik podruhé

 

1 COMMENT

Comments are closed.