9.Janna: Singapur – Langkawi ZPĚT NA LODI

23. červen 2008

Netrvalo to nakonec ani tak dlouho. Po čtyřech měsících naplněných prací a učením, po čtyřech měsících odloučení od lodě jsme 23. června v jedenáct hodin večer před Singapurským letištěm nastoupili do taxíka řízeného starším Indem. Konečně. Konečně budeme zase u lodě, která na nás celou tu dobu čeká.

„Raffles Marina, 10 Tuas West Drive.“

Taxík nás brzy ukolébal. Pořádně nezdravá večeře v Burger Kingu na tchajwanském Tchao-jüenském letišti a plechovka piva Tiger na palubě letadla JetStar, nejlevnější aerolinky mezi Tchaj-wanem a Singapurem, na nás zapůsobily jako mimořádně účinný prášek na spaní. Kromě toho už byla dávno naše hodina.

[googlemaps http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=211377735807700021800.000460d05f3f6903d0d82&t=h&source=embed&z=4&output=embed&w=425&h=350]

Chvilku po půlnoci jsme ale byli oba již zpět při smyslech. Možná až příliš. V jakém stavu naší Jannu najdeme? Nestojí v podpalubí voda? Co díry, které jsme v zimě zalepili? Podobných otázek se nám hlavou honil nespočet. Než jsme ale stačili pomyslet na všechny ty obavy, které se za poslední čtyři měsíce vědomě či nevědomě nastřádaly v našem podvědomí, stáli jsme už na molu před lodí.
Můj první pocit: nevyrostla trochu? Je opravdu tak veliká? Co si s ní počneme? Péťa už se mezitím zul a začal odvazovat krycí plachtu. To mě vyburcovalo k činnosti a šla jsem pomáhat. První, co nás po vstupu do lodi přivítalo, byl zatuchlý vzduch a pach nafty. To bude ráno uklízení! Nejraději bych začala hned teď, ale je třeba jít spát. Na následující den máme naplánováno spoustu úkolů.

Rychle vybalujeme hygienické potřeby a něco na spaní. Otevíráme samozřejmě hlavní hatch, okno-poklop nad naším V-letištěm na přídi, česky se mu říká lukna, kam pak osvěžení půlnoční sprchou uléháme zpět ke spánku…

Janna v Raffles maríně.

Kdo z nás ale pořádně spal? Mraky v průhledu nad námi se pohybují sem a tam. Chvíli je pozorujeme jak u vytržení a pak nám to dojde. Jako jedním hlasem vykřikneme: „Už se zase houpeme!“ Najednou jsme zase spojení s lodí, jsme její součástí, loď je naší půdou, je to ten svět, kolem kterého se vše pohybuje. Jsme teď pevným bodem ve vesmíru, kolem kterého se všechno točí. Naloděním jsme jednoduše přestoupili do jiného vesmíru. Geocentrismus, heliocentrismus a vůbec všechny ostatní teorie vesmíru jsou překonány, nastupuje ploiocentrismus, centrum vesmíru je tam, kde je tvoje ploios, tvoje plavidlo, tvoje loď. Pocity, otázky a pochybnosti se přelévají v našich hlavách do rytmu kývání okolního světa.

Byl to opravdu dobrý nápad koupit loď? Péťa už usnul. Slyším ho oddychovat. Co to tu bzučí? Kde je repelent? Vyhoupnu se z letiště na přídi, tři kroky a jsem v hlavní kajutě. Naposledy byl repelent ve skříňce v kuchyňce. Je tam! Postříkaná od hlavy až k patě znovu uléhám a po dalším převalování konečně usínám.

 

Další díl: 10.Janna: Singapur- Langkawi VELKÝ ÚKLID

9 COMMENTS

  1. Super! Serial je super. S pritelkyni totiz mame podobne plany. Taky jsme propadli jachtingu a postupne se ted vsechno ucime. Zaciname taky od nuly. Plachtime tady na Vltave na 420 lodkach. Do toho si delame kapitanskou licenci na C. Do konce roku se snazime schrastit nejaky prachy a na zacatku pristiho roku se chystame taky nekam vypravit(minimalne na par mesicu). Shanime nekoho,kdo hleda lidi do posadky a zaroven jakekoliv informace a tipy a hinty,co by se nam mohly hodit. Koukam,ze udalosti popsane na blogu jsou z roku 2008. Zajimalo by me,kde jsou Petr s Janou ted a pripadne,jestli bych mohl dostat nejaky kontakt. Zkusil bych trochu zaotravovat a zeptat se primo jich na nejake tipy,co se tyka lodi a cestovani na lodi. Dekuju.
    Filip
    http://www.ficzech.cz

  2. Jana a Petr jsou stále v Asii a stále mají Jannu a stále na ní střídavě plují. Mají za sebou velkou cestu ze Singapuru do Hongkongu (připravujeme k vydání zde) a ted na podzim vyplouvají na další velkou cestu. Mail na ně je syjanna@gmail.com. Nějaké zkušenosti se také dají najít na http://www.bananateam.estranky.cz .A samozřejmě v cestopisech tady na Kráse jachtingu 🙂
    Jarda F.

  3. Dekuji za informaci. Zkusim se ozvat. Myslite,ze je treba nejaka moznost spoluplavby? Samozrejme je sdileni nakladu behem cesty. Ale to bude asi otazka konkretne na Petra a Janu. diky. F

Comments are closed.