9. SAYONARA- Karibik


Závěr roku 2010
. Palmy sklánějící se nad plážemi, 28 stupňů teplá modrá průzračná voda, barevné ryby mezi trsy různých korálů, kýčovité západy slunce, příď jachty rozrážející vlny, krásně vytrimované plachty, v bocích se vlnící čokoládová děvčata, orosená sklenice výtečného drinku. Je toto Karibik? Může být. Nepřijde ale za Vámi bez vlastního přičinění.
Osm týdnů tráví Sayonara mezi Návětrnými ostrovy Malých Antil. Svět se v posledních desetiletích neskutečně zmenšil a naše štěstí příslušnosti k bohatší části lidstva nám poskytuje vzrušující příležitost porovnat sny se skutečností. Pár přátel a kamarádů se o to pokusilo. Z „evropského “ Martiniku plujeme k jihu na Grenadiny a zpět. Všeho všudy 250 mil na území dvou výsostných států Sant Lucie a Sant Vincent. Poměrně silný pasát a vlny do tří metrů prověří odolnost každého jedince vůči mořské nemoci. Odolnost je však spíše výjimkou, takže přerušení plavby na Bequii všichni vítají, zejména když o kvalitách místních barmanů se zmiňují všechny bedekry na lodi. Při výběru drinku nelze pochybit. Vždy dojdete k přesvědčení, že ten další je lepší než předchozí. Bequia je i vhodným místem k odbavení v republice St. Vincent. Máme na paměti, že zde více než kde jinde, prýmky na rameni jsou potvrzením moudrosti a neomylnosti. Pán Bůh s úřadem rozdává rozum nejen bělochům. Žádné poznámky a mluvit jen jste-li tázáni. Ostatně než získáte vstupní razítka do pasu Vaše formuláře projdou rukama pěti důstojníků. Omlouvám se za tyto podrobnosti, ale je dobré nezapomínat.

Scenerie palem nad plážemi? Na Tobago Cays ostrovy Baradel, Petit Bateau či Petit Rameau jsou jak vystřižené z prospektů. Co snímek, to pohlednice. Průzračná voda, korály a hejna barevných ryb. Tak na to je tady vnější strana Horseshoe reef. Tato lokalita se značným vlněním a proudy určitě není vhodná pro kontrolu potápěčské výbavy. Tento terén lze vychutnat jen s jistotou mrožího důchodce. Pro ty, kteří se za reef neodvážili, však mělká závětrná strana nabídla tak bohatý podmořský život, že o něčem ještě bohatším pochybují. Potkat mořskou želvu, rejnoka či barakudu není výjimkou. Samozřejmě, že tato lokalita, dnes přírodní rezervace, není to, co bývala. Na kotvištích je 50 a i více lodí. Českou vlajku tady pozná každý černoch. Nejsme už neznámou zemičkou někde v Evropě, ale v očích „myfriendů“ námořním státem.

Ostrov Canuan. Před 20 lety jsem tady nakupoval doslova v kuchyni jednoho z místních domků. Dnes má tento malý ostrov slušnou infrastrukturu, včetně hudební školy, kde mládež zasvěcují do tajů steel hudby. Jen Gaston, který vždy doplave k lodi s taškou langust, připomíná chudobnou minulost ostrovanů. Jsme vděčni přítomnosti. Nelze tesknit, po časech Darwina, Humboldta či možnostech Custeaua. Osobní zkušenost zůstane vždy tím nejcennějším co člověk může v životě získat.

Srazit si kokosový ořech, ulovit rybu, utrhnout papaju či maracuju, proplavat příbojem, zažít tropický liják a vzápětí uschnout, spát na palubě pod hvězdnou oblohou, vstoupit do deštného pralesa, obdarovat černé kluky sladkostmi a další a další zážitky, pro které stojí za to Karibik navštívit.

Příjemné klima a relativně malé životní náklady, přivedly mnoho jachtařů k pobytu dlouhodobému. V zátoce Le Marin na Martiniku, kotví několik stovek jachet různé velikosti a kvality. Obchodní dům Leader Price má vlastní molo pro obyvatele těchto lodí, takže s nákupem přijedete až ke svému člunu, mezitím vyperete prádlo a vyvenčíte psa. Nikdy jsme v zátoce nezůstali více jak dva dny a nestačili proniknout do této komunity, ale rozhodně nabízí neobvyklý způsob života, který oslovuje mnohé. Ostatně i češtinu zde zaslechnete.

Čínská hádanka: „ co je nejkrásnější“… má odpověď. Žena, kůň a loď. Již tisíce let obdivují lidé krásu, ale i účelnost plovoucího kousku souše. Stavba lodí, byla vždy nejen nákladnou, ale i časově náročnou záležitostí. Technologie posledních desetiletí však zejména stavbu malých lodí pro zábavu a radost, zásadně změnila. Jachta je výliskem z umělé hmoty, další díly jsou prefabrikáty, konstrukce je podřízena jednoduchému ovládání každého začátečníka. Jachet přibývá a s nimi i příležitostí prožít zážitky o kterých generace před námi jen snila. Jsem přesvědčen, že setkání s mořem a vším co s jachtingem souvisí, přispívá k obohacení každého člověka, rozšíření jeho prostor a k formování jeho osobnosti.

Jarda Bernt S/Y Sayonara dřevěná 71 roků mladá loď.

Další díl seriálu Sayonara- Grenada a Trinidad

1 COMMENT

Comments are closed.