… a Greta pluje zpátky přes Atlantik

Zleva: Lenny, Elayna, Greta, Nikky a Riley, foto: facebook.com/SailingLaVagabonde

Nebudeme zase popisovat, co všechno je jak zelené a environmentální, ale připomeneme si jednu důležitou poučku. Nezáleží (jen) na tom co umíte, jak jste dobrý, jak dobrý je váš produkt, služba … ale jaký máte marketing!

Několik měsíců zpátky se Greta Thunbergová plavila na závodním speciálu třídy IMOCA do New Yorku, konkrétně na lodi Malizia II. Monackého jachtklubu s kapitánem Borisem Herrmannem. Ten je momentálně v cíli Transat Jacques Vabre (12. místo z 27 lodí) v brazilském Salvatore de Bahia. Greta proto spojila síly se špičkou v oboru jachtingovou youtuberstvý – s posádkou lodi La Vagabond a s jistou Nikky Hendersonovou (Psali jsme o nich v článku o youtuberech zde).

Kdyby vás zajímalo co to je YouTuber, tak to vás odkážu na potomky, pro které je to kariéra snů. Jachtingový youtubeř se plaví po světě na lodi, ideálně když je to je to mladý pohledný pár (nebo chlap, co má na lodi hezké holky), má svůj kanál na youtube, kde pravidelně zveřejňuje videa ze svých plaveb a žije z toho, že na světě je dost lidí, co rádi sledují videa jiných lidí, jak si užívají jachting, osamocené pláže, problémy s technikou… a ještě jsou ochotni za to pustit dolar. 

Video od Sailing la Vagabonde o tom jaké manévry používají v maríně.

Obchodní model vypadá následovně: potřebujete web, kde jsou základní informace, eshop s tričky a mikinami, paypal rozhraní na malé dary. Dále samozřejmě kanál na you tube, který už ale dnes sám o sobě moc nenese. Proto existuje Patreon, stránka na průběžný crowdfunding. Youtubeři a další tzv. Content creators – po našem tvůrci obsahu (videa, fotek, hudby, textů …) díky němu získávají průběžně drobné příspěvky a dárce odměňují exkluzivním obsahem. Za získané peníze tvůrci platí techniku, spolupracovníky a živobytí. Nejlepší si čas od času přilepší, když je osloví velká firma s nabídkou propagovat jejich výrobek či službu.     

Sailing La Vagabond je dnes nejúspěšnější youtube kanálu v žánry jachtingu. Mladý australský pár – on Riley pracoval na těžebních plošinách, ona – Elayna jako instruktorka potápění. On si v Jižní Americe zlomil krk – šťastně přežil bez následků, prozřel, našetřil peníze, koupil v Evropě loď, poznal ji a o 223 epizod později mají spolu malého syna, stále natáčejí o svých jachtařských každodennostech a…! Vezou Gretu do Evropy! 

Riley uprostřed se zlomeným obratlem. Foto: sailing-lavagabonde.com

Aby jste si nemysleli, že je nějak odsuzuju. Autor těchto řádků, s výmluvou, že sbírá materiál na článek, už nějakou tu hodinu u jejich videí odprokrastinoval. Protagonisté jsou sympatičtí, ve videu míchají krásné záběry, více či méně uvěřitelné dramata a jako trochu starší mladorodič jim škodolibě přeji „radost“ běhání za ročním čerstvoplazičem hledajícím o co se přerazit. 

Přeplavby s Gretou se účastní ještě Nikky Henderson, profesionální jachtařka, která loni jako nejmladší skiperka v dějinách dokončila Clipper Round the World Race a to hned na druhém místě. Předtím jako skipper absolvovala tři ACR transatlantické závody, dva Fastnety a tři sezóny regat v Karibiku. 

Greta má odvoz domů, La Vagabond a Nikki Henderson jsou tyto dny ve většině novin světa a takovou publicitu by chtěl mít každý. Krása jachtingu si může jen mlátit hlavou o počítač, že nás nenapadlo vystrojit Gaiu, vyrazit do Ameriky, uprosit Gretu abychom ji mohli přeplavit domů my a nabalit se na její slávě. (ale zase máme klid :-), pozn. JF)