Aktualita: český tým HEBE V v závodu Rolex Middle Sea Race 2017

Český tým HEBE V dokončil brzo ráno ve středu 25.10. v pořádku a ve zdraví závod Rolex Middle Sea Race 2017 a skončil na 2.místě. Startovalo celkem 109 lodí, ale 54 z nich muselo odstoupit z důvodu těžkých povětrnostních podmínek. Zbytek lodí si užil hodně rychlý jachting.

Hebe V si do zhruba 20 mil před Stromboli užívala krásný jachting, ale od sopky Stromboli k Trapani bojovala asi 140 mil proti větru o síle 25-35 uzlů a 4-metrovým rozbitým vlnám. Pro loď i posádku to byla velká zkouška. Následně se při serfování po vlnách, které zajišťovaly rychlost lodě okolo 20 uzlů, roztrhl spinakr číslo 3. Spinakr číslo 2, který posádka poté vytáhla, se roztrhl hned po 25 minutách při poryvu větru 30 uzlů.

Následná poslední noční jízda od Lampedusy k Maltě byla velmi náročná. Loď jela na boční vítr o síle 30-35 uzlů s plachtami narefovanými na druhý ref. Palubu neustále zalévaly vlny a posádka celou noc vyvažovala loď na palubě. Jak říká sám Milan Tomek, člen posádky: „Bylo to, jakoby nás někdo neustále zaléval litry a litry vody.“

Loď Hebe V je původně určena na jiné druhy závodů a po cestě se objevilo několik závad, jako například utržený kiking, vodu v lodi, neodtékající odtoky studánky na kotvu a podobně. Posádka se ale se vším dokázala vypořádat za plavby.

Posádka:

Milan Koláček
Zdeněk Jakoubek
Jakub Havelka
Zdeněk Sunderhauf
David Kovařík
Vojta Horváth
Petr Moucha
Milan Tomek

Celkové výsledky pro Hebe V:

3.míso v ORC overall
2.místo ve skupině ORC 6
10. místo v IRC overall

Text inspirován Milanem Tomkem
Foto: tým Hebe V