Aktuálně: zprávy o jachtingu a turistickém ruchu v Řecku v nejbližších týdnech

5. května představil ministr cestovního ruchu Haris Theocharis, plán na obnovení cestovného ruchu v Řecku. Jeho slovy: „Tento plán má začátek, střed a konec. Má vizi, je to plán, který nám umožní učinit z této krize největší příležitost pro řecký cestovní ruch. Chceme být první země v Evropě, která se zotaví, první, která vzbudí důvěru u těch, kteří se rozhodnou přijít do naší země, první, kdo využije dočasné vakuum.. “uvedl ministr cestovního ruchu.

Ministr Theocharis představil 5 “os” pro obnovu cestovního ruchu v Řecku v nejbližších dnech a týdnech. Nejdůležitější je “osa zdraví” a “diplomatická osa”: Ministr oznámil, že se připravují postupy pro hotely, přístavy, leteckou dopravu, jachting atd. pro bezpečný provoz. K dispozici mají být od 8. května. Diplomatická osa řeší problém, jak se domluvit na volném pohybu turistů na mezinárodní úrovni: „Řecký cestovní ruch bude připraven přivítat turisty. Pokud ale německá, ruská, izraelská, americká … vláda pošle do karantény ty, kteří se vrátí z naší země, pak  žádní turisté nepřijdou. Řecká diplomacie proto spolupracuje s konkrétními zeměmi, abychom mohli otevřít naše hranice co nejdříve,“ uvedl.

Další osa je “finanční osa”, kde ministerstva financí, rozvoje a práce řeší náklady na obnovu cestovního ruchu. Dále nová propagační kampaň krajiny a jednání s velkými cestovním kancelářemi.

Řecká vláda aktuálně realizuje sedmi fázový program v rámci kterého postupně redukuje opatření proti šíření koronaviru.  Od  4. května jsou otevřeny maloobchodní prodejny, služby, jako jsou kadeřnictví, nebo i kosmetické salony a STK. Od 11. května (fáze 2) se otevřou zbývající maloobchodní podniky (kromě nákupních středisek) spolu s autoškolami. 3. fáze začne 18. května. Návštěvníkům se otevřou se archeologická naleziště, zoologické a botanické zahrady. Ve 4. fázi, od 1. června, se otevřou nákupní centra, venkovní restaurace a kavárny, pak (fáze 5) letní kina, celoroční hotely, (fáze 6) zábavní parky a venkovní hřiště a (fáze 7): Vnitřní restaurace a kavárny, sezónní hotely a letoviska, indoorová sportovní zařízení.

Řecko, jenž se pomalu dostávalo z vleklé ekonomické a dluhové krize, je na turismu závislé. Je na něj navázaná až čtvrtina pracovních míst. Spolu s Chorvatskem, jenž předsedá radě Evropské unie, musí najít cestu jak koordinovat rychlé, ale bezpečné otevírání hranic EU. Klíčové krajiny jako Německo nebo Francie zatím o turismu v rámci hranic Schengenského prostoru mluví opatrně. Německo prodloužilo kontroly na svých hranicích a omezení cestování do 15 května, a jejich ministerstvo zahraničních věcí se vyjádřilo, že volné cestování je nepravděpodobné před 14. červnem. Ze strany Francie zatím nezazněla žádná konkrétní prohlášení. Ministr vnitra nepředpokládá obnovení cestovního ruchu před začátkem léta a francouzský prezident Macron přednedávnem mluvil o možnosti, že omezení můžou trvat až do září.

Po uzávěrce jsme ještě dostali zprávu přímo z Řecka od členů české jachtařské komunity v Řecku žijící (neověřeno)  a od Jordana Kanonise, našeho řeckého kamaráda.

K dnešnímu datu stále platí lockdown zejména pro ostrovy – plavba lodí, ani plachentic není povolena a trajektová doprava mezi ostrovy je omezena jen na obyvatele ostrovů. ALE: Od příštího pondělí (18/5) smějí plout soukromé lodě a povoluje se pohyb z mezi jednotlivými provinciemi. Od dalšího pondělí (25/5) se obnovuje doprava na ostrovy. Od června by mohlo být Řecko v podstatě uvolněné, ale cizinci ve velkém a chartery budou smět jezdit až od července (uvidíme, jak se to vyvine, pozn. JF.). Zatím platí, že pokud teď dorazí sporadickou leteckou dopravou nějaký cizinec, musí počkat ve vládním hotelu, než ho otestují (prý na počkání, ale kdo ví, co to v Řecku znamená), a pokud je negativní, vypustí ho dál. Zdejší premiér jedná o turistickém koridoru s mírnějším režimem se sedmi „nerizikovými“ zeměmi, jednou z nich je Česko, takže uvidíme, co přesně z toho vzejde….

Cokoliv dalšího zjistíme, dáme vědět. Stay tuned 🙂


Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!