Aktuální zprávy z Chorvatska – jachtařská sezóna by mohla začít již 11. května

Minulý týden představil chorvatský premiér Andrej Plenkovice plán, podle kterého se budou uvolňovat opatření přijaté kvůli koronavirové epidemii. Na základě těchto prvních informací, pokud se situace nezhorší, by se maríny v Chorvatsku mohly otevřít již 11. května.

První fáze začala toto pondělí 27.4. opatrným zpřístupněním  některých služeb (např. i cestovních kanceláří), ve kterých je možné dodržet bezpečné odstupy. Pokud se situace nezhorší, přijdou další uvolnění 4. května. Prioritou je zachovat bezpečnost a funkčnost chorvatského zdravotnictví. Ve třetí fázi, od 11 května, mají otevřít i služby turistům a k tomu potřebná zařízení a prostory. Premiér Plenkovice se nevyjádřil konkrétně o marínách, ale lze předpokládat, že s otevřením hotelů a apartmánů se mohou ke svým lodím vrátit i jejich majitelé a začnou fungovat charterové služby. V této poslední fázi se mají obnovit letecké, vlakové a autobusové spoje, restaurace a národní parky.   

Podmínkou, aby bylo možné v uvolňování pokračovat je samozřejmě zlepšování epidemiologické situace v Chorvatsku, pokles nových případů, dodržování bezpečných vzdáleností a omezení maximálního výskytu maximálně 10 osob na jednom místě. Plenković pochválil Chorvaty za disciplinované chování, které vedlo k poklesu nových případů a k reprodukčnímu faktoru pod 0,8 (číslo vyjadřuje kolik lidí nakazí jeden infikovaný, pod 1 počet nakažených klesá). V některých oblastech se již více než týden neobjevily nové případy. 

Důležitým aspektem celého plánu je samozřejmě otevření hranic. Premiér Plenković neplánuje otevřít hranice jednostranně, ale postupuje v koordinaci se sousedními zeměmi. O podrobnostech se jednalo v pondělí – řešila se příprava společných pravidel pro koordinované otevírání hranic i širší souvislosti obnovy cestovního ruchu. Pro Chorvatsko, které EU předsedá, je turismus zdrojem 17% HDP (Řecko 20%), takže mají silný zájem na spuštění cestování v rámci EU. 

V posledních dnech klesl v Chorvatsku počet nových případů COVID-19 pod 20 denně (celkem mělo zatím Chorvatsko 2039 pozitivních případů a 59 úmrtí). Aktuální vývoj tak představuje zlepšení prognóz oproti původnímu odhadu, který předpokládal možný začátek turistické sezóny v Chorvatsku až 18. května. 

Doufejme, že je to skutečné blýskání na lepší časy.

zdroj: www.sea-help.eu


Jestli se vám naše články libí a chtěli byste nás podpořit, pošlete prosím jakoukoliv částku na účet: 4654910001 bankovní kód 2010 variabilní symbol 1122.
Moc díky!