Altego a Jirka Denk: Plavba, k níž máte příležitost jednou za život

Kdo nikdy nesnil o plavbě vysoko do severních šířek? Kdo kdy nehltal knížky o dobývání arktických plání a hledání Severozápadní cesty? Kdo by neznal Erebus nebo Terror? Sira Franklina? V době největší horečky hledání Severozápadní cesty pokrýval arktidu věčný příkrov ledu. Arktické výpravy se vydávaly do neznáma a v bílé pustině často mizely beze stopy nebo byly jejich pozůstatky nalezeny až po mnoha letech. Severozápadní cesta přitom byla Svatý grál polárníků. Zkratila by zdlouhavou cestou z Atlantského do Tichého oceánu o mnoho dní – v té době bylo možné se dostat z Atlantiku do Tichého oceánu pouze obeplutím Mysu Horn. A proto pokoušeli námořníci a polárnící štěstěnu a od 16. století hledali průplav v severních šířkách, který by přes Severní ledový oceán spojil vody Grónska a Aljašky… Tenkrát hledali skoro marně. Až v roce 1903 se povedlo proplout Norovi Roaldu Amundsenovy na lodi Gjøa. Ovšem trvalo mu to dva roky, z nichž většinu strávil zamrznutý v ledu. I když byla cesta tedy objevena, k praktickému využití nedošlo. Posléze byl dokončen Panamský průplav a Severozápadní cesta ztratila svůj původní účel.

Současné změny v podnebí mimo jiné působí, že severské ledy odtávají a Severozápadní cesta se v letních měsících stala splavnou. Nehrnou se sem nějaké hordy obchodních a nákldaních lodí, ale většinou věděcké výpravy a také – věřte, nevěřte – jachtaři. A to i čeští! A tím se dostáváme k meritu věci:

Máte jedinečnou šanci proplout bájnou Severzápadní cestu na plachetnici. Na plavbu po ní se vydává velmi zkušený polární jachtař Jirka Denk, se svou lodí Altego II. Jirku asi nemusím dvakrát nějak představovat, jeho plavby u Antartkidy jsou zejména návštěvníkům Libštátu dobře známé. Jirka se chystá proplout Sevezápadní cestu a na palubě má stále místo pro nějaké ty ochotné ruce. Ale dejme slovo přímo Jirkovu Denkovi:


JIRKA DENK PÍŠE:

Urgentně hledáme členy posádky pro naprosto jedinečnou expedici a plavbu : Grónsko-Kanada-Aljaška… Kdy? Červenec-září

Milí přátelé a příznivci našich plaveb,

před časem jsme inzerovali tuto plavbu (Grónsko – Kanada – Aljaška tj. Northwest Passage) jako celek. Bohužel jsem udělal chybu, že do světa jsem tuto nabídku plavby pustil pozdě (kvůli tomu, abych nevypadal jako blbec, kdyby se mi nepodařilo doplout do Grónska). Teď už je skoro jisté, že se plavba uskuteční (loď je nyní v New Yorku).

Většina lidí reagovala tak, že (celkem logicky) už mají svoje plány, a že se na dvouměsíční plavbu takhle narychlo nemohou uvolnit . Takže jsme s Peťou plavbu “rozporcovali” na jednotlivé kratší úseky. V každém městě, které je uvedeno v itineráři (viz niže), je pravidelné letecké spojení (viz kanadské www.firstair.ca a www.canadiannorth.com, a americké www.alaskaair.com a www.flyravn.com).

Tudíž si každý zájemce může vybrat délku úseku (např.2-3 týdny), kterou chce plout, podle svých časových možností. Pochopitelně nemůžeme přesně říci, v kterém přesném datu na konkrétním místě budeme – bude záležet na stavu ledu – z kolika procent bude cesta průplavná. V praxi to bude vypadat tak, že budeme v každodenním mailovým spojením, a když bude jasné, že doplujeme do daného místa, můžete vyrazit na cestu.

Dle zkušeností z minula je rozhodující místo mezi Resolute- Gjoa Haven-Cambridge bay. Zde nikdo neví, kdy se ledy uvolní a umožní proplutí. Naopak od Cambridge bay už je cesta téměř vždy celá volná a itinerář je potom jasný a pevný.

Nemusím zdůrazňovat, že tato plavba je zcela výjimečná a jedinečná (a dosud ji žádná česká ani slovenská loď neproplula). Po cestě, kromě drsné přírody, uvidíme lední medvědy a polární lišky…

ITINERÁŘ:
červenec
Aasiaat (Grónsko) – Pond Inlet (Kanada): 550 Nm
srpen
Pond Inlet – Resolute: 330 Nm
Resolute – Gjoa Haven: 350 Nm
Gjoa Haven – Cambridge Bay: 200 Nm
Cambridge Bay – Kugluktuk: 220 Nm
Kugluktuk (Kanada) – Prudhoe Bay (Alaska, USA): 750 Nm
Prudhoe Bay – Nome: 750 Nm
září
Nome – Dutch Harbor: 650 Nm
Dutch Harbor – Kodiak: 500 Nm
CELKEM: 4300 Nm

Na požádání rádi pošleme více info mailem…

KONTAKT: Jiri.denk@seznam.cz, 602791820

Pro ilustraci posíláme video z Patagonie – předpokládáme, že to tam bude aspoň v něčem podobné…