Miamiti Bežerovická (z Bežerovic) – dopis od starší a menší sestry La Grace

V Bežerovicích zase něco kutí. Tato vesnice dala světu Miamiti, odsud pochází nápad, plány a mnoho dalšího pro La Grace. Teď tady staví další loď a Krása jachtingu bude u toho. Zatím je to trochu tajemné a tady je, co zatím víme.

Ahoj námořníci! Ráda bych se dnes představila těm z Vás, kdo mě vůbec neznají a připomněla těm, kdo o mně dobře ví, kdo mě viděli plout nebo se dokonce sami dotkli mojí dřevěné paluby. Najdete tu odkazy na články o mně se spoustou fotek a také mám pro Vás jednu novinku, dobrou zprávu, ale nepředbíhejme, kamarádi.

Jsem malá, ale úžasně zajímavá loď z jižních Čech. Nejsem sice žádná mladice, ale seznámit se se mnou stojí za to, neboť takovou krásku, jako jsem já, u nás ve vnitrozemí jen tak nepotkáte.

Narodila jsem se v garáži v Českých Budějovicích. Snílek a pirát, jachtař Daniel Rosecký nesouhlasil s názory zkušených kolegů, že plachetnice bez ploutve či kýlu nemůže stoupat proti větru a řekl si, že si svoje předpoklady ověří. Staří stavitelé lodí se přece nemohli mýlit, vždyť na jejich lodích byl objeven celý svět.

Dan, zkušený modelář, vycházel z knihy plánů švédského lodního architekta Fredrika af Chapmana z roku 1768. Podle jeho konstrukce č. 1 se rozhodl vlastnoručně postavit loďku tak velkou, aby se vešla do jeho garážové loďařské dílny. Palubu musel zkrátit z 10 na 5 metrů a ostatní rozměry přizpůsobit. Bohužel Chapmanovy plány nejsou nijak podrobné, lze z nich vyčíst pouze žebrorys a bokorys bez takeláže, ale Dan si věděl rady. Dokreslil plán kýlu, dvou přepážek, postavil model, aby zjistil, jak to všechno sedí, a dal se do díla.

 

Čtyřmetrový borový trám na kýl, epoxidem lepené borové plaňky na obšívku, laminát pod čarou ponoru, borová prkna na palubu a nástavby, 300 kg olova jako zátěž – tak to jsem já. Moje hlavní žebro je 1,8 m široké, ponor mám 70 cm. Mám dvě kajuty se čtyřmi kójemi, 120 cm vysoké, sedmimetrový smrkový stěžeň, dvoumetrovou čnělku, vratiráhno, vratipeň a 12 m2 plachet: dvě kosatky, vratiplachtu a vrcholovou plachtu. Jmenuji se podle tahitské princezny a ženy Fletchera Christiana z Bounty – Miamiti. Více čtěte zde na stránkách ČANY  .

A pak přišla chvíle, kdy bylo vše hotové a připravené a já jsem konečně poprvé vyplula do svých domovských vod rybníku Bezdrev. Bylo to v roce 2005. Tam mě Dan proháněl a testoval a ověřil si, že měl pravdu. Staří loďaři ovládali své řemeslo dokonale, věděli, co dělají, a jejich plány a postupy fungují dodnes, protože moře, voda a vítr se nemění.

Moje stavba se tedy povedla a to přivedlo Dana k dalšímu, mnohem odvážnějšímu projektu – ke stavbě proslulé La Grace, do níž se pustil s partou kamarádů. Také moje mladší a mnohem větší sestra se vyvedla skvěle a bylo o ní napsáno mnohé. Přečtěte si o ní na jejích stránkach (lagrace.cz, a také u nás na Kráse jachtingu pozn. red).

Hodně námořníků zná mojí mladší velikou sestru, ale o mně, té starší, maličké, kterou všechno začalo, ví málokdo. Proto Vám dnes píši. Brázdila jsem vody Bezdrevu se svým Danem na palubě až do roku 2013, kdy ho kamarád Vláďa Šoustar přivedl na myšlenku vydat se se mnou dál. V září toho roku jsme potom pluli z Týna nad Vltavou do Slap a zpět. Po Orlické přehradě mě doprovázela kamarádka Meluzína, skautská plachetnice vedená kapitánem Zdeňkem Peškem z Písku a také novinář David Peltán, který o nás a o naší plavbě napsal tenhle skvělý článek.

Od té doby brázdím vody různých českých rybníků, jezer a řek – Bezdrev, Hněvkovice, Orlík, Slapy, Jordán, Staňkovský rybník, Lipno, Vltava, Lužnice aj. – a dokonce jsem třikrát plula i po moři. Tam jsem se poprvé setkala se svou sestrou La Grace. Článek o mých mořských dobrodružstvích očekávejte v nejbližší době. Článek o mé plavbě po Jordáně najdete zde.

Jsem dřevěná historická replika, byla jsem hrdinkou mnoha pirátských her, vozila jsem malé i velké piráty a námořníky. Třeba v létě 2017 jsem jako hlavní hrdinka táborové hry na motivy slavných příběhů o Vlaštovkách a Amazonkách plula po nejhlubším jihočeském rybníku (viz úvodní foto). Každý rok v květnu bývám na vodě v Týně nad Vltavou v rámci akce Vltava Open a tam mě můžete zastihnout i letos.

A proč Bežerovická? – Dan se přestěhoval a já s ním do malé jihočeské vesničky Bežerovice poblíž Bechyně. A tady jsem doma, tady se mi líbí. K dvojici kamarádů, Dan Rosecký a Vláďa Šoustar, se přidal třetí – Bežerovičák Vlado Benedikt. A tak jsou tři muži a já jejich člun, tedy šalupa. V Bežerovicích, představte si, mám svůj vlastní rybníček, s mezinárodním přístavem (otevřeným v roce 2014), kde se houpám vždy na konci června v sobotu při velkých Bežerovických slavnostech. Letos doprovodím velkolepý program, jehož hlavní atrakcí je fungl nový třináctimetrový bežerovický maják. Určitě se podívejte na naši FB stránku a přijeďte v červnu k nám.

Stavba nejmladší sestry

No a ta nová zpráva? – Veliká věc! Moji tři muži mi staví další sestru, v pořadí třetí historickou repliku podle Chapmanových plánů. Podívejte se na mojí FB stránku, kde můžete sledovat, jak postupně vzniká. Mají místo, moje bežerovická stodola je mnohem větší než Danova garáž v Budějovicích, proto moje sestra bude větší než já a bude mít o stěžeň víc. Chystám o ní článek, který zveřejním v nejbližší době tady na Kráse jachtingu, těšte se! Krásné jaro, kamarádi!

Vaše Miamiti Bežerovická

Foto: Jana K. Beranová a facebook.com/groups/Miamiticz

Krása jachtingu vyhlíží další články o sestrách z Bžerovic.