Žít s větrem o závod

Jak se stát cestovatelem s minimem prostředků? Pořídit si jachtu bez nutných milionů na kontě a přitom cestovat? Třeba Vám tento článek pomůže najít vlastní cestu.

Setkal jsem se s mnoha ohlasy na náš životní styl. Drtivá většina byla pozitivních, pár bylo negativních, ale skoro všechny se shoduji na jednom, nemám peníze a čas se věnovat zábavě, musím pracovat a vydělávat. Ano, nemýlí se, přesto nemají pravdu. V Angličtině existuje rčeni: Think outside the box – Mysli mimo svoji bednu, ve které jsi zavřený. Co je tím myšleno? Většina lidí má zažitý způsob života, který vám od malička společnost vtlouká do hlavy. Pracuj, vydělávej peníze, zabezpeč rodinu, postav dům, zasaď strom atd. atd. A když ti náhodou něco zůstane, můžeš jet jednou za rok na dovolenou.
A přitom stačí tohle všechno zkombinovat a z tohoto zažitého způsobu života se může stát celoživotní dovolená.
S malým dítětem je to těžší, i když ne nemožné. Na svých cestách jsem se osobně potkal se spoustou lidí s dětmi na palubě. Ale co když děti nemám, zatím, nebo už odrostly? Pojďme se zamyslet. Co si pořídit loď?
Uvazovali jste o práci v zahraničí? V ČR totiž je něco takového, ne nemožné, ale hodně ztížené. Pokud se rozhodnete cestovat na lodi, napřed si ji musíte koupit nebo postavit. Plno českých jachtařů si ji postavilo doma a potom ji převezli k moři. Je to dlouhotrvající záležitost a náročná na čas a peníze, o nutných prostorech ke skladování takové lodi nemluvím. Já se rozhodl si ji koupit za málo peněz. Jakou plachetnici si pořídit rozebereme jindy, jde nám o ten bod, jak si ji pořídit.
Základem je aspoň minimálni znalost některého přímořského jazyka, v lepším případě světového. Tyto lodě jsou totiž u moře levnější, než v inzerátech. Navíc můžete vybírat a smlouvat o ceně. Takže odjedete do zahraničí, začnete pracovat a vydělávat. Půjde to sakra ztuha. Platit někde nájem, hledat práci, zpočátku děláte kde co a připadáte si jako kus hadru. Nakonec začnete šetřit a ukládat si peníze na svůj sen. Záleží na vás a na štěstí, jak brzy nahromadíte potřebný kapitál. A teď nastupuje fáze 2.
Cruising sam pred velkou cestou. 091
Koupě lodi. Potřebujete loď, na které se dá bydlet. Neočekávejte nic velkého a špičkového. Jde o další šetření. Tady máte 2 možnosti. Buď tu, kterou jste si koupili vybavit, opravit a vyplout, nebo uzpůsobit bydlení a rozhlížet se po jiné. To základní totiž máte. Mariny bývají levnější než pronájem bytu. Máte levné bydlení a loď potom prodáte. Každý se ale nedokáže podřídit skromnému životnímu prostoru na lodi a přivyknout rozdílnému životu. V každé správné maríně bývají společné sprchy s teplou vodou (na lodi je jednoduché si sprchu udělat, ale proč se mačkat), WC, k dispozici je elektřina a pitná voda. Kuchyňka na lodi bývá miniaturní, místa je oproti bytu málo a na plazmovou televizi můžete zapomenout. Takový trochu cikánsky život, však nám také říkají Sea gypsies – mořští cikáni. Ale cestováni je přesně o tomhle, na hotely nemáme, že!
Tahle fáze muze byt kritická, mnoho lidi se svých vymožeností nechce vzdát a raději vzdají své sny. Houpáni se nebojte, na to si každý člověk zvykne a v marínach se lodě moc nehýbou, proto se zde lodi „parkuji“, schválně nemluvím o kotvení, to je vyšší úroveň a vyžaduje ještě vice skromnosti.
Takže bydlíte. Předpokládám, že do lodi Vám neteče a máte nějakou zanedbanou loď, které se majitel vzdal pro vysoké náklady k uskladněni. Takové bývají zanedbané, nevybavené a když, tak vybaveni je úplně k ničemu. Nastane fáze těžké práce. Dřina, dřina a zase dřina. Broušeni, vrtaní, přestavby, prach a špína. Veškeré peníze po pár let spolkne vaše vysněná lodička. A zase záleží, jak jste šikovní, zruční a co očekáváte.
Někdo se spokojí se spartánským vybavením, svítí petrolejkou, vodu doplňuje v přístavech nebo si ji nosí z přístavních měst zadarmo načepovanou do kanystru, naviguje podle sextantu. Jiný se rozhodne pro luxus na běžných lodích neviděným (touto cestou jsme se vydali my), všechno v elektrice, vlastni odsolovač vody, automatická pračka, teplá voda přes průtokový ohřívač, elektronické zařízení k ovládaní lodi a podobné věcičky. To už je pěkně náročné na práci a peníze, taky na čas strávený po různých aukcích a burzách (odsolovač jsme koupili za DESETINOVOU! hodnotu úplně nový). A nakonec se dočkáme, máme loď hotovou a připravenou. Teď ještě jak se budeme živit? To je ta fáze 3 a prolíná se s fázi 2.
IMG_0594
Fáze 3: Z čeho budeme dal žít? Nějaké peníze předpokládám jste si ušetřili, vždycky potřebujete zásobu pro neočekávané situace. Všude platíte nějaké poplatky, nepočítám mariny, těch se vždycky po vyplutí vzdávám. Kotva bývá zadarmo, nebo bojka za minimalní poplatek. Ale přístavní poplatky, vstupy do země, viza a podobně vám nikdo neodpustí. Jídlo pomíjím, je to to nejlevnější a navíc moře vám dá většinu potravy.
Opravy si vetšinou uděláte sami, ale materiál už se platí. Jenomže se může stát průšvih a potřebujete nový stěžeň, lanoví, plachtu. Takže ano, něco bokem potřebujete. Moznosti výdělku jsou různé. Od práce v zemích přistání, IT odbornici to mají jednodušší, až po práci na dálku. Prodej fotografií – dobrý foťák, psaní článků – musíte mít štěstí na dobrého redaktora, který bude o ně mít zájem a zaplatí, sdílení nákladů s posádkou, která se přidala a kterou jste si pracně sehnali, vozením turistů k výhledu na západ slunce, opravy lodi ostatních jachtařů za malé obnosy, škrábaní spodku lodi od nánosu škeblí, korálů a ostatní havěti a dokonce se dají i prodávat ryby a langusty do okolních restauraci. Možností je mnoho, ale musíte se na ně připravit nákupem potřebného vybaveni dopředu (u nás kompresor na potápění). Nic z toho vám nevydělá hromadu peněz, budete mít akorát na údržbu lodi a další cestu.
Putovani s Hanky Frankem 034
Tohle jsou možnosti, jak cestovat a být nezávislý. Máte ještě jinou možnost a to stát se stopařem lodi. Tahle je ale pro studenty, lidi, kteří mají čas a nevadí jim batoh a tvrdá dřina na palubě cizích lodi. Další možností je vstoupit do posádky některé lodi a sdílet náklady. Tohle je nejlepší možnost pro lidi uvázané doma povinnostmi a závazky. Najdete si někde na internetu, mezi známými, na Facebooku inzerát Loď s kapitánem, dohodnete podmínky a zaplatíte poplatek. Další náklady navíc: letenky nebo jiná doprava tam a zpátky, na lodi společně s kapitánem platíte poplatky třeba za vstupy do země, palivo, jídlo, voda, elektřina atd. (vše se domlouvá předem) a vychází to levně.
Nejdražší je Středozemí, ale i tak to vyjde levněji než dovolená v hotelu. Například překročení Atlantického oceánu s časově omezeným pobytem například v Karibiku vyjde podstatně levněji než 14denní letecký zájezd do turistického resortu.
Je dobré si dát velký pozor na to, s kým plujete. Nebojte se zeptat, zjistěte si podmínky, alespoň obhlédnete fotky lodi a zkuste dát řeč s kapitánem (skype, telefon …), měl by být přátelský a sdílný.
Pokud vám někdo zaručuje, že budete v určené datum a hodinu na Barbadosu a přitom vyplouváte z Kanárských ostrovů, někde bude chyba. Větru nikdo neporučí a přeplavba Atlantického oceánu není úplně bez nebezpečí. Takže se zajímat i o bezpečnostní prvky na lodi, záchrany ostrůvek, satelitní boje EPIRB atd.
I vy musíte projít sítem, nikdo si nevezme na loď lidi, kteří nehodlají akceptovat pravidla, nejsou fyzicky nebo psychicky schopni plavby a neuvědomuji si, ze kapitán je ten jediný, který vydává příkazy a také nese zodpovědnost za životy posádky. Prostě, na lodi je to symbióza. A nebojte se toho, zkuste nějaké kondiční plavby, dovolenou na týden někde na Kanárech, Madeiře, Mallorce, nebo i v Karibiku. Další způsoby cestování jsou sdílené plavby kolem střední Ameriky, přes oceány nebo výpravy za potápěním atd. atd.
Putovani s Hanky Frankem 072
Možná jsem vám ledacos osvětlil a pokud ne, nebojte se zeptat mailem Pajasaltydog@gmail.com nebo info na www.Ballydonna.eu . Poznámky typu, on je rentier nebo důchodce apod., jsou naprosto mimo realitu. V UK se živím jako obyčejný dělník stejně tak moje manželka. Kariéru jsme oba dva obětovali našemu novému způsobu života. A opravdu toho nelitujeme.
Třeba se uvidíme tam někde venku a jak to říkal ve filmu Kapitán RON „A když se ztratíme na moři, zastavíme a zeptáme se na cestu“
AHOY a aspoň stopu vody pod kýlem Vám přejí
Paja a Paja „Salty“ Martinkovi