Boat Expo 2013

Když jsem se díval do záznamů, na kolika veletrzích a výstavách už jsme s naším malým knižním stánkem byli, došlo mi, že se stáváme veterány. A nejen veterány, ale i členy malého klubu lidí, kteří na výstavy stále ještě jezdí, vozí svůj stánek, do noci ho stavějí, aby u něj mohli čtyři dny stát a těšit se, až to skončí. A v neděli večer ten stánek zase sbalí, aby v pondělí mohli celí rozlámaní zase do práce.

Lodní výstavy jsou, zdá se, stále menší. Letošní výstava Boat Expo hostila sice skoro stejný počet firem jako loni, ale měla daleko méně čtverečných metrů. A odpadávají někteří staří mazáci, což jsou lidé, kteří doposud na výstavy jezdili, ale letos jsem je  viděl jen mezi návštěvníky. Kdoví, kde se ten trend zastaví. Ale třeba se už blýská. Letos, a ani loni, sice nebyla výstava v Brně, ale na příští rok se už zase chystá – v podobě obří výstavy pro volnočasových aktivit. Na jarní Lodě na vodě se také chystají velké změny, tak uvidíme, jestli to budou změny k lepšímu.

Já osobně vystavuji určitě rád. Baví mě se setkávat se čtenáři (ono v redakci jich zas tak moc nepotkáme), baví mě prodávat knihy, které jsme si vymysleli vydat a mít tak okamžitou zpětnou vazbu. Rád si povídám se spoluvystavovateli, rád se na výstavě koukám po pěkných slečnách a paních. Pro celou naši redakci je Boat Expo jedním z vrcholů sezóny – po tvrdé dřině při zajištění vydání podzimní edice je to konečně okamžik, kdy můžeme svoje snažení konfrontovat se skutečností.

A i letos se mi výstava líbila. Líbilo se mi, že kluci odvedle z AZ Yachtu měli kávovar se skvělým kafem, že plzeňáci zase přivezli Smartkata, že nade vším stále ještě čněl maják pana Schöna z Davle. Líbila se mi Miamiti, před kterou neustále postávali piráti z La Grace a rozdávali letáky. Líbilo se mi, že jsem se mohl v pátek večer setkat s posádkami Mereta a Sachmet, a v sobotu večer s celou bandou od La Grace.

Pěkný byl film promítaný ke knize Se Sněhurkou kolem světa, velký dík patří Davidovi Křížkovi, který nám pokřtil Velkou knihu jachtingu, skvělá byla přednáška Pepy Dvorského o vítězství La Grace v Tall Ship Race a skvělá, a také velmi emotivní, byla přednáška Petra Ondráčka o jeho velké nonstop sólo plavbě kolem světa.

Díky všem, kteří přišli a díky všem, kteří si koupili na našem stánku knihu. Rád jsem se s vámi všemi viděl. A teď nechť započne čas Vánoční.

Jarda Foršt
IFP Publishing a Krása jachtingu