Brýle na mořskou nemoc a pouzdro na mobilní zařízení

Brýle proti vlnám (update 19.2.)

V boji proti mořské nemoci, v boji, který nikdy neutuchá a zuří neustále na všech frontách, se objevila zajímavá pomůcka. Brýle proti mořské nemoci.

Mořská nemoc, jak je obecně přijímáno (i když to není úplně jisté) je způsobena rozdílnými signály, které mozek přijímá z očí a současně ze středního ucha, centra rovnováhy. Jinými slovy – zatímco oči říkají, že okolí je v klidu, střední ucho ječí jako blázen, že se všechno houpe. Proto se také nejhorší ataky mořské nemoci odehrávají v podpalubí. Proč tomu tak je, a proč na tento nesoulad v signálech reaguje tělo nevolností, není dosud úplně jasné, ale podle lékařů jde o pozůstatek evoluce. Pokud naši předci snědli něco toxického, reaguje na to organismus motáním hlavy (to není nic divného, stačí zkusit alkohol). Evoluční reakce pak je, se toxického obsahu zbavit nevolností, tedy zvracením. A na moři dochází k reakci obdobné – vše se houpe a točí a tělo reaguje tak, jak ho to miliony let vývoje naučily.

Brýle proti mořské nemoci fungují na jednoduchém principu. Prostě si oči musí uvědomit, kde je vodorovno! Za tímto účelem jsou obroučky brýlí vybaveny vodní hladinou (trochu jako vodováha), takže oči mají v periferním vidění jasnou vodorovnou linku. A aby měly oči vodorovnou hladinu na očích i v bočním periferním vidění, jsou brýle vybaveny další dvojicí obrouček, tentokrát ale po straně, čímž brýle dostávají svůj velice charakteristický vzhled. Jak brýle fungují, není zatím známo, než z vyjádření výrobce, který tvrdí, že účinnost je 90% a že brýle dokážou zastavit již rozběhlou mořskou nemoc. Buď jak buď, na jednom anglickém jachtařském serveru je okamžitě překřtili na „beer glasses“, protože prý při použití členem posádky vyvolávaly brýle záchvaty veselí u všech, kteří je neměli nasazené (a možná tak nemysleli na mořskou nemoc, :-)).

bryle_morskanemoc1

Výrobce nabízí tyto brýle v různých barvách, v dětské velikosti a dokonce jako klips na normální brýle. Buď jak buď, redakce Krásy jachtingu s rozhodla takové brýle získat a otestovat je. Již jsou objednané na http://www.boardingring.com/ a pokud stihnou do naší únorové plavby přijít, vyzkoušíme je a podáme o nic zprávu. 

Doplněk dodaný 19.2.. Brýle dorazily. Sami zhodnoťte, jak mi to sluší 🙂 Dávám to sem i s komenty z facebooku. Je vidět, že brýle nenechají nikoho lhostejného. 🙂

bryle_morskanemoc_ja

pouzdro_mx-ap2-bkBrnění pro tablet a mobil

Je již obecně přiznáváno skutečností, že mobilní telefon je zařízení na hony vzdálené svému původnímu účelu. Speciální aplikace dovedou z mobilu nebo z tabletu učinit zařízení vhodné, ba nepostradatelné, i pro jachtaře či námořníka. Například námořní mapy Navionics udělaly z mobilního zařízení plnohodnotný navigační přístroj, který nahradí lecjaký mapový ploter instalovaný na lodi.

Když jsem se dozvěděl, že Petru Ondráčkovi jako jeden z mála přístrojů, který sólovou nonstop plavbu přes tři čtvrtě zeměkoule vydržel, byl iPad, neváhal jsem a loni jej ve verzi mini zakoupil. Od té doby s námi iPad absolvoval všechny loňské plavby jako hlavní navigační přístroj (celkem dva měsíce na moři) a už si bez něj plavbu neumím představit. 

Ale k věci. (Povídání o iPadu a mobilních zařízeních připravujeme na jindy). Když si člověk pořídí tak drahé zařízení, přivítal by na moři něco, co by snížilo pravděpodobnost jeho poškození. O slanou vodu není na moři nouze a i pády z výšky či podobné kratochvíle se mohou dít o hodně častěji, než doma v obýváku. Pokud zrovna tápete, čím vhodným své vzácné mobilní zařízení obrnit, přijde vám možná vhod nabídka firmy Armor-X, která nabízí různé typy pouzder, aspoň jak tvrdí a moje šťourání na jejich webu to potvrzuje, pro jakýkoliv tablet nebo smartfoun (no – jakýkoliv – v nabídce vidím ajfouny, několik Samsungů Galaxy, Blackberry, iPady všech velikostí a univerzal case).

acs-302-gy_bk

Pouzdra Armor-x mají být lehká a obecně slibují nárazuvzdornost a vodotěsnost do jednoho až dvou metrů. V nabídce je také přehršel různých stojánků a upevněních a udělátek, prostě mountů, jak se hezky česky říká, z nichž některé půjdou určitě i připevnit na zábradlí u kormidelního kola (a vyřešit tak můj největší problém s tabletem – takzvaný nerudovský; kam s ním v kokpitu, aby na něj nikdo nešlápl nebo neskopl do vody).

Osobní zkušenost mi zatím s těmito pouzdry chybí, ale vzhledem k tomu, že můj současný futrál na tablet není vodotěsný, ale jen vodě-odolný (čili tak jako cákotěsný), možná některé z pouzder Armoruixů vyzkouším.

Máte nějaké zkušenosti (dobré nebo špatné, to je jedno) s pouzdry na mobilní zařízení? Napište nám, rádi vaše zkušenosti zveřejníme!

p.s. všechny zde uvedené obrázky pocházejí ze stránek výrobců.

a ještě jednou p.s. S výrobci či prodejci výše uvedeného nemáme zhola nic společného. Vůbec netuší, že tenhle článek existuje.

-red-

4 COMMENTS

  1. Ahoj Jardo,
    jsem celý žádostiv výsledků testů brýlí proti mořské nemoci.
    Uskutečnili jste je? Popiš podmínky a výsledky, prosím.
    Nenech se přemlouvat, vyprávěj a přeháněj. Také nějaká fotečka by mohla být.
    Dík,
    František

  2. Nemusí to být román. Stačí pár mírně rozvitých vět. Třeba, zkoušel jsem je tři hodiny ve dvoumetrových vlnách, zvracel jsem dvakrát. 🙂

Comments are closed.