Class Globe 5.80: Druhá etapa závodu odstartovala o den dříve a Michal Krysta je zatím na prvním místě

Pět účastníků druhé etapy na tiskové konferenci.

Kvůli předpovědi slabého větru na den startu druhé etapy závodu Class Globe 5.80 na doma postavených plachetnicích byl po dohodě ředitele závodu a všech účastníků start posunut o den dříve, na 17.11. Michal Krysta se zatím drží hned na 1. místě (online sledování pozic zde).

„Kluci vypadají všichni velmi připraveně a jsou odhodláni se na oceán vydat co nejdříve“ řekl ředitel závodu Lutz Kohne. „Protože se blíží počasí se slabým větrem, všichni jsme se shodli, že bude nejlepší opustit Rubicon Marinu na Lanzarote co nejdříve“

Don McIntyre, zakladatel závodu a jeden z účastníků, je v dobré náladě: „Je to krásná ukázka silné vůle závodníků, kvality designu lodí a technické připravenosti. Na kvalifikační testovací etapě se osvědčili jak námořníci, tak samotné lodě velmi dobře. Nejsou potřeba žádné velké opravy a stačí jen malá příprava na další trasu, tak proč nejet hned.“

Všech 5 účastníků druhé etapy s jejich týmy.

Při dobrém počasí je průměrná denní uplutá vzdálenost mezi 120 až 140 NM, takže očekávaná doba přeplutí Atlantiku pro závodníky je 3-4 týdny. Všichni by měli dorazit do Karibiku včas před Vánoci a užít si ještě krásné dny na plážích Antigui.

Z původních šesti závodníků jich ale na druhou etapu pokračuje jen pět. Nejmladší závodník 25letý Švýcar Severin Hummer se rozhodl nepokračovat. Severin stavěl svou loď přes rok a úspěšně splnil kvalifikační první etapu závodu z Lagosu na Lanzarote jako svoji úplně první solo přeplavbu. „Svoji loď miluju a první etapu jsme upluli velmi dobře. Ale představa 3000 NM přes Atlantik mi teď připadá skličující, takže radši poslechnu své pocity a ze závodu odstoupím.“

Etienne se svou lodí Numbatou, který vyhrál první etapu závodu, je zkušený oceánský námořník a sám již přeplul Pacifik, ale není to přímo závodník. Náš Michal Krysta s lodí Menawan je zase extrémní sportovec a atlet a nedostatek naplutých mil dohání svými závodními zkušenostmi a instiktem. A Peter, který obeplul celou Velkou Británii na své klasické dřevěnné plachetnici všechny překvapil tím, jak se v první etapě na své Origami držel hned v závěsu za vedením i přes málo naplutých mil na takto malé plachetnici.Peter na své lodi Origami.

Zkušení zaoceánští mořeplavci Don a Jim se ještě neměli možnost správně poměřit s ostatními kvůli zpožděným startům první etapy. Oba se ale těší na další etapu a oceňují spřízněného dobrodružného ducha, který provází všechny účastníky závodu.

Jim Schofield na své lodi Molly Claire. Se stavbou celé lodě se vešel do 30 000 Euro.

Zdroj: https://globe580transat.com/?p=978