Stovka přes Atlantik: všichni 4 účastníci závodu úspěšně odstartovali

Všichni 4 účastníci závodu.

11.11. úspěšně odstartovali všichni 4 účastníci závodu Setka Atlantic Challenge ze Sagres v Portugalsku. Příští zastávka je Santa Cruz de Tenerife.

Luděk Chovanec a jeho malá loď Stovka si úspěšně razí cestu vlnami oceánu. Do Sagres na start připlul za tmy den před startem a neměl moc času si odpočinout před závodem.

Setky na startu před Portugalskem.

12.11. ráno prokličkovali všechny Setky závodu mezi hustým provozem u Gibraltaru. Prý je to jak pomalu kličkovat mezi autama na dálnici. Po dvou dnech na oceánu setkaři upluli 183nm a do Santa Cruz de Tenerife jim 13.11. zbývalo 450nm. Alczento se svým kapitánem Jurandem Goszczynskim zvýšil náskok na 33nm. Vítr je příznivý a měl by foukat dobrým směrem až do pátku. Podle předpovědi v přištích dvou dnech dočasně zeslábne.

Provoz před Gibraltarem.

13.11. už jsou všechny Setky bezpečně za dopravními trasami nákladních lodí a mají pro sebe celý volný oceán. Jurand má stále náskok, asi 40 NM za ním jsou zbylí tři účastníci blízko sebe. V noci dohnal Adam Radecki na své lodi pojmenované Dream Catcher (česky „Lapač snů“) Luďka Chovance i Jakuba Dabrowského. Účastníci bojují nejen o vítězství v závodu, ale také o pokoření rekordu plavby na lodi typu Setka z Sagres na Tenerife, který zatím drží Lech Stocha z roku 2016, kdy celou trasu uplul za 6 dní, 20 hodin a 50 minut.

Pořadí účastníků 13.11.

14.11. po třech dnech plavby jsou lodě zhruba v polovině plavby. Podmínky se lehce zhoršily, přišly boční vlny a pokles větru, takže v údolí vln plachetnice špatně chytají vítr. K odpoledni zase lehce přifukuje a plachtění se stává zase stabilnější. Z lodí začínají přicházet zprávy o únavě.

16.11. má Alczento už pouhých 60 NM do cíle a stále s náskokem vede. Dostal se do oblasti, kde se objevují lodě směřující na Kanárské ostrovy, takže je nutné sledovat obzor a závodníci si v těchto místech moc neodpočinou ani v noci. Fouká okolo 3 až 4 stupně Beaufortovy stupnice ze zadoboku, lodě krásně surfují po vlnách. Na 2.místě se drží Adam Radecki na své Dream Catcher, do cíle mu zbývá posledních 145 NM, a asi 30NM za ním jsou těsně u sebe Luděk Chovanec a Jakub Dabrowski. Čeká nás finiš prvního závodníka a pro nás hlavně důležitý napínavý boj mezi Luďkem a Davidem.

Nově můžete sledovat pořadí účastníků a jejich přesné polohy na Windy zde na odkazu: https://www.windy.com/upload/619225af92e262461efe4473

Luděk je jediný Čech v závodě, zbytek účastníků jsou všechno původem Poláci. Nezbývá nám než obdivovat jeho odvahu a držet mu palce.

Zdroje:

https://www.facebook.com/stovkoupresatlantik

Stovkou přes Atlantik