Co když jachtař nemá dárek pro babičku?

Odpověď: udělá jí z padákovky Šňůrku na brýle. (Ukázka z knihy Uzly, lana, úvazy)

Všichni, kteří nosí dioptrické nebo sluneční brýle, dobře znají obavu z toho, že jim jednoho dne zmizí přes palubu ve vlnách. Uvádíme tu jednoduchý pletenec, kterým rychle a snadno z kousku provázku nebo tenkého lanka vytvoříte šňůrku pro sebe nebo svoje hosty.

Materiál: 2,5 metru měkké a poddajné šňůry o průměru 2 až 3 mm.

Odměřte 2,5 metru šňůry. Asi 30 cm od jednoho konce udělejte očko se zámkem, jímž začnete řetízkovou zkracovačku, kterou uvážete na délku přibližně 40 cm.

1. Očko se zámkem.
2 Řetízková zkracovačka.

Poznámka: Pracujte pečlivě tak, abyste vždy měli volný konec na stejné straně pletence jako u předcházející smyčky předtím, než jí protáhnete následující smyčku. Neutahujte smyčky příliš těsně – pletenec by měl být měkký a poddajný. Pokud je tuhý, vážete smyčky příliš na těsno, šňůrka bude nepohodlná a nebude dobře sedět na krku. Podobně jako u všech ozdobných uzlů i tady je základem úhledného výsledku rovnoměrné utahování.

Pletenec zakončete protažením volného konce poslední smyčkou.

3. Protáhněte volný konec smyčkou.

Zařízněte delší z volných konců tak, aby byly oba stejně dlouhé, a poté uvažte na každém z nich nějakou variantu kluzné smyčky, například dvojitě ovinuté pytlácké oko tak, aby konce zůstaly co nejkratší.

4. Pytlácké oko

Uzel dotáhněte co nejpevněji a konce zařízněte a zatavte nebo zalepte. Oka nasaďte na nožičky brýlí a dotáhněte.

5. Dotažený, srovnaný uzel.

Ukázka z knihy Uzly, lana úvazy. Najdete ji zde.