Doplnění posádky pro Brandaris Race – příležitost pro jachtaře, nejachtaře, fandy, rodiče klidně i s dětmi

Ahoj jachtaři!
Sháníme doplnění posádky na známý víkendový “závod” historických holandských plachetnic s plochým dnem v Nizozemí.  V sobotu 16.10.2021 více než 100 holandských kliprů a tjalků vyráží na jednodenní závod z Harlingenu na blízký ostrov Terschelling. Na Terschellingu se dají půjčit kola a ostrov si projet a podívat se na Severní moře. Pak se přespí na lodi v přístavu a druhý den následuje plavba zpátky do Harlingenu. Jenom pro nás máme rezerovaný celý klipr Actief s dvěma stěžni a 12 kajutami.

Stále ještě je pár volných míst! Nejsou potřeba žádné jachtařské znalosti, moře kryté pásem ostrovů, moc nehoupe. Vhodné i pro rodiči s dětmi. Pokud by se plavba rušila z důvodu covidu, vrací se plná částka, takže to je bez rizika. 

Máte zájem? Klikněte sem pro další info a přihlášení.

Co je Brandaris Race?
Brandaris Race je každoroční tradiční závod historických holandských plachetnic s plochým dnem. Za starých časů se většina těchto plavidel používala pro přepravu nákladu či pro rybářské účely, dnes však slouží zejména k rekreaci, teambuildingovým aktivitám a dobrodružným výpravám severními moři. Větší lodě byly poháněny párou a nad palubou měly jeden či dva pomocné stěžně na malé plachty. A proč se Brandaris Race říká „Hnědá flotila“? Protože takovou barvu zde má moře, mělké, ale překrásné Waddenzee, které se rozprostírá mezi pevninou a frískými ostrovy.
Na čem se pluje?
Letos máme jen pro sebe krásný klipr Actief pro 30 lidí. Tato krásná plachetnice má svou aktivní minulost. V roce 1888 zahájila provoz pod jménem Johanna Christina. Tehdy měla pouze jeden stěžeň a na délku pouhých 24 metrů. Loď původně převážela náklad po holandských kanálech, nejprve pod plachtami a později s motorem. Později byla přestavěna a prodloužena o 12 metrů na současnou délku 36 metrů. V roce 1990 byla loď zmodernizována na pohodlnou a sportovní plachetnici plně vyhovující rekreačním účelům. Byla přejmenována na Actief, aby si navždy připomínala svoji aktivní minulost.
V podpalubí je velký a pohodlný salon s plně vybavenou moderní kuchyní a výčepním pultem. K dispozici jsou tři sprchy a tři toalety. Všechny kajuty mají umyvadlo s tekoucí teplou i studenou vodou. Koukněte níže na fotky.
Jak to probíhá?
Nalodění probíhá v přístavu Harlingen v pátek večer, večer proběhne krátký safety briefing ohledně fungování a života na lodi a programu závodu. Na start se vyplouvá v sobotu ráno a závod probíhá přes den. Odpoledne všechny lodě kotví v přístavu Terschelling na stejnojmenném ostrově, kde je možné si půjčit kola a ostrov si projet. Večer probíhá v blízké restauraci veřejné vyhlašování vítězů závodu.
V neděli ráno se vyráží nezávodní plavbou zpět do Harlingenu, kde se kotví v pozdějším odpoledni. Tím také končí plavba. Ideální je rezervovat si přespávání v některým z místních penzionů a v pondělí se zajet podívat do blízkého Amsterdamu.
Máte zájem? Klikněte sem pro další info a přihlášení. Nebo kontaktujte Terezu Langhammerovou, dříve Forštovou :-), bývalou dlouholetou redaktorku Krásy jachtingu (!) na tetris.sailing@gmail.com, případně na telefonu 777 802 771
Salon v podpalubí
Kuchyňka
Pláž na Terschelingu, Severní moře
Závodící lodě
Závvodící lodě