Eurocup třídy 29er na Lipně

Stylově zahájili letošní závodní sezonu na Lipně v Jachtklubu Černá v Pošumaví. Na start Evropského poháru třídy 29er přijelo 27 dvoučlenných posádek z z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Česka.

„Od 7. do 11. května jsme na Lipně ve spolupráci s Johankou Kořanovou Nápravníkovou organizovaly soustředění pro všechny posádky lodní třídy 29er. V sobotu se k nám přidaly ještě čtyři polské lodě s trenérem. Společně jsme každý den absolvovali několik tréninkových rozjížděk,“ říká trenérka SCM 29er Dominika Vaďurová.

„Eurocup začal v silném větru s nárazy kolem 20 uzlů. Pro nezkušenější a začínající posádky byl první den závodu velkou výzvou a bohužel došlo i k nějakým materiálním škodám. Druhý den vítr trochu zeslábl, což umožnilo všem posádkám využít nových zkušeností a dostat lodě pod kontrolu,“ popisuje průběh závodu trenérka českého týmu.

„Pro posádky SCM byla největší výzvou kontrola pole v nestabilních a zejména slabších větrných podmínkách. Myslím, že závod byl skvělou příležitostí porozumět strategii rozhodování a vyhodnocování rizika. Tyto zkušenosti budou velmi důležité na dalších velkých závodech, které nás čekají v létě, především na mistrovství Evropy a světa,“ hodnotila.

V závodě se nejvíce dařilo německé dívčí posádce Jule Ernst – Louisa Schmidt, která závod vyhrála. Bojovala především s brněnskou posádkou Lukáš Dadák – Dan Viščor (YC LS Brno). Ta získala stříbrné medaile. Na bronzovou příčku se nakonec probojovali Lukáš Kraus a Ondřej Baštář (JK Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň), kteří zároveň vyhráli kategorii do 17 let. Mezi favority patřili i bratři Tibor a Adam Nevelöšové z SK Štětí, ale skončili jako třetí česká posádka celkově pátí. Mezi dívkami si výborně vedla brněnská posádka Nela Viščorová – Kateřina Šlechtická (YC LS Brno), která získala v této kategorii bronz a celkově byla na devátém místě.

Vítězové a vítězky

Kompletní výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/221305

Foto Karel Švec – Start sedmadvaceti posádek juniorských skifů byl nádhernou podívanou.

Eva Skořepová

PR manažerka Českého svazu jachtingu