Fantastická cesta – Freelord se vrací

Plachetnici Freelord (Oyster 39) dobře znají nejen leckteré posádky a kapitáni, ale i čtenáři knihy Za kormidlem nejen na Jadranu. Vždyť leckteré příběhy, ať už humorné nebo vážné, zažil autor, František Novotný, právě na Freelordovi. Posledních patnáct let byl Freelord domácím umístěním v USA, v Chesapeaku, ale nyní nadešel čas, kdy se vrací do Evropy. A vy můžete být  u toho! Pod velením kapitána Františka Novotného se můžete zúčastnit plavby do míst, do kterých se jen tak jachtař z Evropy nedostane. Freelord totiž teď na jaře vyplouvá z Chesapeaku, nejdříve poznávací trasou na jih do Wilmigtonu a zpět, následně pak s dalším turnusem přes New Yorku až do Bostonu a posléze severní trasou přes Grónsko na Island a z Islandu na Balt, do Evropy. Ale dejme slovo přímo kapitánu Františkovi Novotnému.

František Novotný píše:

Česká námořní plachetnice Freelord má za sebou mnoho plaveb v celém Středomoří a v Rudém moři. V roce 1996 jsem s ní a s posádkou českých studentů zvítězil v Jachetním rallye Východního Středomoří (E.M.Y.R.). V roce 2000 loď odplula v rámci Tall Ship Race do Spojených států, kde kotvila a plula 15 let po Chesapeackém zálivu. Jedná se o 39stopý laminátový keč se středním kokpitem, pevným ochranným sklem a robustním objemným trupem, neboť loď o ploše plachet 80 qm byla navržena jako motor-sailer, čemuž odpovídá i výkon 75 HP pomocného motoru Perkins.  Freelord je jednou z několika desítek námořních plachetnic slavného typu Oyster 39, který si poprvé získal proslulost v památném závodě Fastnet 1979. Sloužil zde jako doprovodné plavidlo a patřil k těm několika málo jachtám, které přečkaly devastující bouři bez jakékoli škody.

Jako kapitán jsem se dohodl s majitelkou, že ještě před přeplavbou Atlantiku uskutečníme s lodí dvě poznávací plavby podél východní pobřeží USA. Jelikož stavy posádek ještě nejsou naplněné, máte možnost se přihlásit a využít příležitost, která se budě stěží opakovat.  Je to vzácná příležitost vplout kolem Sochy svobody do newyorského přístavu na jachtě pod českou vlajkou, spatřit panoráma Manhattanu z vody a plavit se v těchže vodách, kde odehrávaly legendární meziválečné souboje jachet třídy J o Pohár Ameriky, a vůbec plout v místech, která jsou srdcem amerického jachtingu.

 

Plavby jsou rozvrženy takto:

Turnus I:

Od 11. 5. do 3. 6. 2015 (23 dnů)

11. 5 – 18. 5. :
Baltimore – Norfolk , 150 NM
Norfolk – Elizabeth City (kanál Great Dismal) – 40 NM

18. 5. – 25. 5. :
Elizabeth City – Wilmington. North Car. (přes Albemarle a Pamlico Sound a po řece Fear) – 228 NM

25. 5. – 3. 6.:
Wilmingotn – Baltimore  – Atlantikem 270 NM, Chesapeake 135 NM, celkem 400 NM

Úhrnem: 840 NM

Plánují se dva autovýlety. Hned na začátku z Baltimoru do Washingtonu a do leteckého muzea u Dullesova letiště a zpět do Baltimoru, druhý z Wilmingtonu do Charlestonu a zpět. Plavba je koncipována jako „pánská jízda“ s návštěvou námořních a leteckých muzeí a lodí-památníků.

V době psaní této nabídky byla v posádce ještě dvě volná místa.

 

Turnus II:

Od 3. 6. do 28. 6. 2015 (25 dní)

3. 6 – 7. 6.
Baltimore – Filadelfie  (Chesapeake, kanál Delaware, řeka Delaware), 40 + 16 + 40 NM, celkem 96 NM

7. 6 – 12. 6
Filadelfie po řece Delaware ke kanálu na ICW – po ICWdo Manasquan Inlet – Atlantikem do NY, 80 + 80 + 40 NM, celkem 200 NM

12. 6. – 28. 6. 2015
NY – Long Islans Sound – přes kanál do Cape Cod Bay – Boston,110 NM + 75 NM + 40 NM, celkem 225 NM

Úhrnem 520 NM

Tato plavba je koncipována jako poznávací po největších městech východního pobřeží USA a mělo by být dost času na prohlídku NY. Většina trasy vede řekami, kanály a krytými vodami, takže jachtařsky by neměla být příliš náročná.

V době psaní této nabídky byly v posádce ještě tři volná místa.

Přeplavba Atlantiku, I. etapa

Od 28. 6. do konce 5. srpna 2015 (39 dní)
Boston – Halifax (Nové Skotsko)  – St. John (Nový Foundland)  – Nanortalik (Grónsko) – Reykjavík (Island), 370 NM +530 NM + 800 NM + 670 NM, celkem 2370 NM

Pozn.: Nejdelší je úsek ze St. John – Nanortalik, celkový průměr na den včetně kotvení činí 60 NM.   Jedná se nejnáročnější část celé akce, kde přistání na jižním cípu Grónska bude záležet na počasí a rychlosti postupu na východ.

V době psaní této nabídky byly v posádce volná ještě dvě místa.

II. etapa z Islandu do Rostocku v Německu je již plně obsazena.

Finanční podmínky
Poplatek za loď je spíše symbolický a činí 300 Kč/osobu a den. Vyšší bude podíl na provozu lodě (mariny, nafta, potraviny), který odhadujeme na 500 USD na osobu za celý turnus. Mariny v USA jsou poměrně drahé, pro Freelorda 100 USD/noc, v NY asi ještě více. K tomu je třeba připočíst osobní útratu a letenky, které si každý zajišťuje sám. Poplatek za loď je třeba zaplatit do konce března 2015 na účet majitelky

Další podrobnosti vážným zájemcům sdělím obratem.

Ahoj na palubě Freelordu 

František Novotný
frant.novotny@volny.cz

pozn.red. Redakce Krásy jachtingu bude u toho! 🙂

Pár obrázků Freelorda – omluvte technickou kvalitu, jsou to skenované diapozitivy staršího data.

2 COMMENTS

Comments are closed.