Film o plavbě S/Y Bagatela do Země Františka Josefa

Foto: ČSJ

Poručík řadové lodi Carl Weyprecht a nadporučík Julius Payer vedli v letech 1872-74 rakousko-uherskou expedici, při které objevili souostroví Země Františka Josefa. Minulý rok si jejich výpravu připomněla a zopakovala plachetnice s/y Bagatela s posádkou Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Petr Ondráček, Jaroslav Bican a Miroslav Štěpán. 15. 8. 2019 přistála jako první česká loď na nejsevernějším souostroví na světě, souostroví Země Františka Josefa, přesněji na Hookerově ostrově. Je to obrovský úspěch českého jachtingu a patří jim všem právem velký hold. 

U příležitosti 50. setkání jachtařů v Libštátě Zdeněk Žižka připravil přednášku o osudech expedice Weyprechta a Payerne a představil film z loňské historické expedice, který zde s jeho laskavým svolením sdílíme. 

https://vimeo.com/374397741

Při této příležitosti určitě stojí za pozornost i jeho další filmy o expedičních plavbách přes Belomorsk-baltský kanál 2011 a na Špicberky2013.

Jen ve stručnosti k výpravě Weyprechta a Peyera. Jejich loď Admiral Tegethoff zůstala zamrzlá v ledu a posádka ji musela opustit. Po ledě a na člunech po moři se probojovali do Nové země, kde je zachránil ruský škuner Nikolai.Teplický rodák Julius Payer se později stal malířem. Náročnou cestu a boj posádky zachytil na plátně s názvem Nikdy zpět.

Foto: Julius Payer, Nie zurück! v: Heeresgeschichtliches Museum,

Dobrou zprávou je, že povídání o expedici Bagately vyjde i knižně v naší edici Krása jachtingu. Autorem bude ten nejpovolanější – extrémní jachtař, osamělý nonstop mořeplavec a účastník expedice Petr Ondráček!  Jeho poslední knihu Sám čtyřmi oceány najdete v našem eshopu.