Freelord: Rychlé zprávy IV

Plachetníky

Jak jsem zde psal minule, naštěva New Yorku se přiblížila ke konci. Ve středu 27.5. jsme odrazili od mola a s plnými nádržemi nafty a vody vyrazili proti proudu řeky East River, směrem k Long Isladnu. Jako první nám stál v cestě Brooklinský most, impozantní a slavná ikona New Yorku. Jeho podeplutí rozhodně stálo za to, stejně jako východní panorama New Yorku společně s výhledem na Empire State Building a budovu OSN.

A pak jsme nechali New York za námi a po proplutí Hell Gate jsme se octli v krytých vodách Long Islandu. Trochu mi to připomnělo Chorvatsko. Rozfoukal se vítr, kolem 20 uzlů zadobok a tak jsme uháněli s kostí v zubech až na vybrané kotviště v Oyster Bay. Tam jsme prokličkovali mezi mělčinami a hodili kotvu v zátoce uprostřed bójí. Počasí vypadalo všeljka, chodily přes nás zajímavé mraky, ale nakonec z toho nebylo nic vážného. Noc proběhla klidně,

Druhý den bylo pošmourno, viditelnost moderate, a mžilo. Vpluli jsme v šest ráno. Vítr ani nepípnul a i když se později rozjasnilo, celou etapu jsme museli jet na motor. Urazili jsme 75 nm a octli se v ústí řeky Mystic, kam jsme měli namířeno do kotviště námořního muzea, přímo mezi exponáty. Kličkování mezi mělčinami bylo náročné, ale nakonec jsme stanuli u kůlového mola mezi dvěma velrybářskými plnoplachetníky. Večeře na pevnině byla skvělá.

Jeden a půl dne strávené uvnitř muzea neměly chybu. Muzeum je vlastně veliky skanzen z doby, kdy verlybářství ve zdejším kraji jen kvetlo. Najdete tu tedy nejen dvě verlybářské velké plachetnice, ale i dílny a obchody z devatenáctého století s ukázkou tradičních řemesel včetně výroby lan, lodí a třeba také chronografů a sextantů. Posádka běhala po muzeu šťastně jako příslovečné blechy.

Druhou polovinu pátku jsme strávili v místním Aquariu – kde nechyběli ukázky mořské fauny, bazén s běluchou – (velmi nádhernou), žraloci, tučnáci, lachtani a několik projekci z podmořského života. Rozhodně to stálo za to.

No a zítra již vyplouváme dál – čeká nás plavba ke Cape Code, průplav šíjí, zátoka velryb Cape Code Bay a pak již Boston.

Díky za pozornost, držte nám palce, ať uvidíme velryby!

Jarda Foršt, člen posádky lodi Freelord

2 COMMENTS

Comments are closed.