Freelord: Rychlé zprávy X


František Novotný píše:

14.7.2015

Ahoj ještě jednou z Red Bay Harboru,

prvními fotkami se vracím ještě k vyplutí ze zátoky Bay of Islands, kdy panovala pohoda, motorovalo se a kormidloval autopilot. Chtěli jsme do Flower Cove na NF, ale vzhledem k tomu, že mezi krami musíme proklouznout u labradorského břehu, rozhodli jsme se pro labradorský Red Bay Harbour. Protivítr nás zdržel, takže jsme k večeru v sobotu našli útočiště v jižnější Schooner Bay, kde jsme spustili na noc kotvu. Do Red Bay jsme dorazili až v neděli v poledne a cestou viděli první ledovec nasedlý na mělčině. Nakonec se ukázalo, že RB je sympatičtější místo, než jsme čekali. Je to památkové místo UNESCO, protože jsou zde důkazy o velrybářské stanici Basků z 16. století a v zátokách leží vraky jejich lodí a prý i portugalské galeony. V budově městského centra je silný internet, takže nejsou potíže s připojením jako v hospodě Whaler. Včera jsme si udělali výlet na kopec nad zátokou, je tu položena turistická cesta z desek, která má snad 700 schodů. Měli jsme štěstí na slunce, když jsme byli nahoře. To v dáli na moři je další ledovec, kolem kterého asi v pátek poplujeme. A na poslední fotce je benzínová stanice, kam jsem si dnes ráno zašel 2 km na sprchu za 9 kanadských dolarů.

Předpověď zatím ukazuje, že bychom mohli vyrazit v pátek do Cartridge Bay 40 mil na sever, tam být v noci na kotvě a za svítání vyrazit na severovýchod, abychom do večera proťali nejhustší koncentraci ledu.

Mám předpověď jen do úterka, která slibuje větry do 20 uzlů, v konečné fázi od jihu, tedy dojezd na zadní vítr. Mám i ledovou mapu kolem jižního cípu Grónska, kde možná budeme muset jet malou oklikou, každopádně Nanortalik je od jihozápadu prost ledu. Držte nám palce.

15.7.2015

Počasí se zlepšilo, právě jsem vypracoval plán plavby do Grónska. Vyrazíme zítra ve čtvrtek ve 4 hod místního času a napřed poplujeme podél labradorského pobřeží k severu, abychom se vyhnuli doznívající bouři na východě. Teprve pak zamíříme na severovýchod k mysu Farwel. Neměli bychom mít silnější větry než do 25 uzlů (několik hodin v pátek) z předoboku, dále spíše slabé větry na motor, včetně dojezdu do Grónska. Ten koridor vytvořil výběžek vysokého tlaku, který se nasunuje z jihu. Pokud se předpověď dramaticky nezmění, měli bychom být v Grónsku do úterý 21. 7. Čekání mělo i tu výhodu, že se velmi zlepšila ledová situace před úžinou Belle Isle, ledovce rychle mizí.

Ahoj
F.