Freelord: Rychlé zprávy XII

František Novotný píše:

20.8.2015

Ahoj,
v úterý odpoledne jsme dorazili na Faery na Jižní ostrov do přístavu Tvoroyri. Plavba byla snadnější, využili jsme okno asi pěti, sedmi dnů s předobočními a bočními větry a kombinovali jsme motor a plachty.

Jeden den bylo natolik slunečno, že v kokpitu za čelním sklem bylo 25 °C. Proto vylezla celá posádka, Darja s Ginem a Richard Šusta s Danielem Vondrákem, což je Ginův vědecký kolega. Zato tady skoro každý den prší a k večeru je pravidelně mlha. Správce přístavu nám však vyšel velmi vstříc, dal nám místo v „myší díře“, kde máme elektriku a vodu. Také máme k dispozici sprchu a pračku se sušičkou, vše zdarma. Tím ale výčet toho dobrého končí.

Dnes nás opustil Daniel, který se vrací trajektem do Dánska a odsud do Prahy, takže zůstáváme ve čtyřech. Ještě horší je předpověď počasí, jsme tady prakticky uvězněni třicítkovými větry z jihovýchodu, není ani třídenní okno počasí s bočními nebo předobočními větry do 25 uzlů. Meteosituace je tak nepřehledná, že přítel Ed z Halifaxu nám napsal, že existuje několik různých předpovědí a teprve zítra snad bude tolik dat, že se meteorologové sjednotí. Navíc se krátí čas, Richard by měl být do 4. září v Praze.

Máme nový cíl – marinu Oban na západoskotském pobřeží u Glasgowa. Je to asi 350 mil, 200 mil otevřeným mořem k mysu Butt of Lewis na Vnějších Hebridách, zbytek mezi ostrovy. Už jsem tam plachtil, ale co je to marné, když zatím není plavební počasí ani na těch mizerných 200 mil. Na Faerách je bohudíky tepleji než na Islandu, místní ale tvrdí, že je chladněji než jindy tuto dobu.

Snad budu mít do neděle lepší zprávy.
F.