Gaia 2023: 2. Po Saronském zálivu

A jedeme na plachty

27.5. sobota

Poté, co jsme se krásně vyspali u ostrůvku Metopi, vyrazili jsme směrem do Epidhauru, do zátoky Vlasiss. Kde je, jak modří již jistě vědí, Dimitriho taverna! Cestou foukal milostivý vítr a tak jsme si i krásně zaplachtili na plné (nové) plachty.

A jedeme na plachty

Po zakotvení jsem se vzal masku a ploutve a vydal se na bleskový průzkum potopeného města. Dlouho jsem tu nebyl a za tu dobu se tu činili archeologové. A opravdu. Na břehu přibyla informační tabule a prostor na dně je vyčištěný a zbytky zdí, ulice, amfor a základů domu jsou lépe viditelné. I když jsem tu už byl mockrát, tentokrát jsem měl pocit, že jsem spoustu částí celého domu ještě vlastně neviděl… Koukněte na pár fotek.

Potopené město
Potopené město
Potopené město

Večeře u Dimitriho byla skvělá, jako ostatně vždycky. S Dimitrim jsme se neviděli tuším dva roky a tak jsmě měli radost, když jsme na něj v taverně narazili. I Dimitri vypadal potěšeně a tak jsme pohovořili o politice a úskalích výchovy pubertální dcer (Athénce je totiž 13 let… a znáte to všichni, kdo máte dcerky). Napapaní jsme si už skoro za tmy odváželi ještě spoustu ovoce a dobrůtek z farmy.

Večeře u Dimitriho, v pozadí Gaia
Dobrůtky od Dimitriho

28.5., neděle

Další den jsme vyrazili na sever do nepříliš vzdáleného Korfosu, za Luckou a Honzou ze základny Faros. A zase z toho byla moc dobrá večeře a pokec u nich po stromy až do tmy.

Ráno 29.5. jsme vypluli kurzem na Salamínu a po noci v salamínské zátoce jsme dopluli do Athén, do mariny Delta. Tam jsme měli sraz s chlapíky z Meltemi Rigging, aby mohli po roce provést záruční kontrolu takeláže. Zde se také povedlo vyměnit bilge pumpu (hurá) a také relé od solenoidu, takže motor, který odmítal chcípat a muselo se to dělat ručně vnořením ruky se šroubovákem do útrob hřmícího motoru, zase chcípá na tlačítko z kokpitu (hurá hurá).

Večer jsme si skočili na večeři – procházkou kolem křižníku Averof. Bylo to trochu nostalgické, protože blízko křižníku je malinký klub NAOK, na jehož dřevěném mole, již tehdy hodně prohnilém, jsme měli před mnoha lety první základnu v Řecku. Tehdy ještě s Luckou Schürerovou a jejím Honzou a s lodí Meret. Takže jsme si hezky zavzpomínali…

Křižník George Averof
Křižník George Averof

31.5. středa

No a dneska, poslední květnový den, čekáme na techniky, který nám proměří vysílačku a anténu, protože po vztyčení nového stěžně se dosah vysílačka velmi zmenšil. Tak uvidíme. Zatím má 45 60 75 minut  3 hodiny zpoždění.

A pak hurá na Kyklády.