GGR22: FIlmová brána u Lanzarote

Při zpracovávání materilálů kolem závodu Golden Globe Race 2022 jsem opakovaně narážel na termín film gate, což je v překladu filmová brána. Lámal jsem si hlavu, co to může být. Psalo se, že závodníci na se Kanárských ostrovech přiblížili k filmové bráně, projeli filmovou branou, směřují k filmové bráně. Nebyl jsem z toho moudrý. Nebo že by to byla nějaká navigační specialitka Kanárských ostrovů? Útes? Nebo skalní útvar? A nebo je to fakt nějaká brána, kterou musí závodníci projet a novináři je u toho budou filmovat? No lámal jsem si hlavu a lámal, až mě na správnou kolej navedl Boris, který, když ještě na Kráse redaktoroval, měl na starosti minulý ročník závodu Golden Globe Race. A bylo jasno.

Člověk si pořádně vlastně neuvědomuje (i když to z propozic ví), že závod Golden Globe Race je nejen nejtěžší sólo závod na světě, ale ještě se jede v retro stylo, což nejen znamená staré designy lodí, ale i nulovou konektivitu závodníku na internet. Prostě nemají žádné spojení. Ale protože jsou fanoušci závodu samozřejmě zvědaví, jak se jejích hrdinům daří a sami závodníci jsou také zvědaví na novinky, třeba jaké mají pořadí v závodu a tak, vymysleli oganizátoři „film gates“.

Film gate je bóje na vodě (první byla teď u Lanzarote), u které závodníci předají organizátorům nafocené filmy (jak jsem psal, žádnej digitál), napsané dopisy a dávají interview.
Funguje to tak, že každý zásvodník se musí přiblížit k dané bóji (ta u  Lanzarote byla umístěná 300 metrů jižně od přístavu Rubicon) s narefovanou hlavní plachtou. Když poplují kolem bóje, stáhnou přední plachty a pomalou plavbou plují 20 minut rovně. Organizátoři se k nim přiblíží na motorovém člunu a závodníci jim předají filmy a dopisy. Předání se uskuteční pomocí podběráku na ryby. Mezitím organizátoří budou se závodníky natáčet rozhovory a streamovat živé video ve francouzštině a angličtině na Facebook. Pro mnohé ze závodníků to bude první příležitost zjistit jejich pozici ve flotile!
Jak to vypadá v praxi se můžete podívat video tady dole:
Skipper Skipper Pat Lawless (Irsko) u lanzarotské filmové brány (mimochodem s pěkně podebraným kolenem).

https://youtu.be/Ywgb19N9V0Y