GGR22: Guy deBoer ztroskotal na útesech u Kanárských ostrovů

Spirit na mělčině

Kirsten Neuschäfer z Jihoafrické republiky zachytila v pátek v noci 03:10 UTC volání Mayday Guye deBoera z jeho lodi Spirit, která v noci narazila na útes na severním pobřeží ostrova Fuerteventura. Kirsten okamžitě odvysílala Mayday Relay a rozjela se záchranná akce. V ranních hodinách už byly první záchranáři na dohled od Spirit, kterou nárazový vítr a příbojové vlny posouvaly stále víc a víc na mělčinu.

Guye deBoer přestál incident bez viditelného zranění a se záchranáři spolupracoval. I když měl připravený záchranný člun, tak se kvůli hrubému moři rozhodl zůstat na lodi, která se už stejně neměla kam potopit, a neohrožovat zdraví ani své a ani záchranářů pohybem po mořem bičovaných kluzkých skalách.

Nakonec přešel Guy na pláž pěšky poté, co se moře uklidnilo a byl převezen do jednoho z místních hotelů. Organizační tým GGR, Guyeův tým a místní úřady zatím řeší, co s lodí. Zatím zůstává na místě, jen se zabezpečí před únikem kapalin.

Pro Guye tedy skončil letošní závod skoro dříve, než začal.

V současné době mají závodníci za sebou plavbu z Les Sables na Kanárské ostrovy a pokračují Atlantikem dále. Do cesty se jim ale chystá postavit počasí. Nejdříve bezvětří v okoli Kanárských ostrovů a ve čtvrtek se má o 750 nm jižněji zformovat silná tlaková níže, která může plavbu velmi zkomplikovat. Zdá se, že o drama nebude nouze.

5. pozice: Guy DeBoer projíždí bránou u Lanzarote v časných ranních hodinách 18. září, krátce před incidentem. Fotocredit: GGR2022 / Nora Havel
Kirsten Neuschäfer nemohla skrýt své zklamání z toho, že 25 minut po Guyovi byla šestá. Foto kredit: GGR2022 / Nora Have
Pat Lawless trpí infekcí kolena, dochází mu antibiotika, ale pluje dál. Foto kredit: GGR2022 / Aïda Valceanu
Michael Guggenberger na waypointu na Lanzarote. Foto kredit: GGR2022 / Nora Havel