GGR22: K Puffin míří záchrana, poslechněte si vysílání jejího kapitána

Ian Herbert Jones (52) / UK / Tradewind 35 - "PUFFIN" @Ian Herbert Jones / GGR2022

Psali jsme včera: Těžká bouře v jihozápadním Atlantiku zasáhla Puffin a jejího kapitána Iana Herberta. Vlny dosahující až 8 metrů a vítr v nárazech 80 kt nakonec plavidlo převrátily, loď přišla o stěžeň a začala nabírat vodu. Ian byl zraněn a musel aktivovat EPIRB. Okamžitě se rozběhla záchranná akce. Více zde.

Aktuální informace
Noc na včerejšek byla pro Iana velmi těžká. Kvůli zranění a křížujícím se vlnám (confusing sea) nebyl schopen stěžeň odříznout a tak Ina musel celou noc čelit nebezpečí, že na vlnách zmítající stěžeň rozbije lodní trup. Naštěstí se tak nestalo a kapitán Puffin, vydatně se vykrmující Ibuprofenem, šťastně přečkal noc.

Ráno se moře trochu uklidnilo, vlny 4-5 metrů, vítr kolem 25 uzlů a tak se Ian chystal zopakovat pokus o odříznutí stěžně. Také hlásil, že energii v bateriích má a že záchranné systémy vysílají jeho polohu (jak EPIRB, tak YB3) s tím, že ještě chce zkoušet motor, aby měl při záchranné akci možnost manévrovat.

Hovor s Ianem si můžete poslechnout zde.

K trosečníkovi neprodleně vyrazilo několik lodí, které se plaví nejblíže Ianově poloze. SAR Puerto Belgrano Argentina a MRCC Taiwan koordinovali směrování tří tchajwanských rybářských lodí, FA DA CAI, předpokládaný čas příjezdu 17:00 UTC, a dále ZI DA WANG, předpokládaný čas příjezdu 19:00 UTC a YUH SHENG č. 1. Stejně tak míří do oblasti rybářská hlídková loď Lilibet.

11.4. 22:38 Poslední zpráva: Ian Herbert Jones zachráněn. Nyní se nachází v bezpečí na tchajvanské lodi F/V Zi Da Wang.
Přesun Iana Herberta Jonese ze S/V Puffin na F/V ZI DA WANG proběhl úspěšně při větru 25k a vlnách o výšce 4 metrů. Nyní míří do Kapského Města. S/V FA DA CAI a S/V YUH SHENG č. 1 jsou uvolněny z záchranné operace. GGR děkuje MRCC Argentina, SAR Puerto Belgrano, MRCC Taiwan za koordinaci záchrany Iana a tchajwanskému majiteli lodí za nasměrování tří svých plavidel na pozici Puffin.

@FADACAI
@ZI DA FA
@Lilibet