GGR22: Kirsten píše historii!

#GGR2022 Kirsten Neuschäfer (39) / South Africa / Cape George 36 - "MINNEHAHA" officially became the first woman to win a round the world race by the three great capes, including solo and fully crewed races, non-stop or with stops, and the first South African sailor to win a round-the-world event! Picture: GGR2022 / Rob Havill

GGR den 236: Kirsten píše historii, Simon je první loď v cíli, Les Sables vítá Abhilashe Tomyho na Bayanatu.

Simon Curwen v cíli

Jako první dorazil do cíle Simon Curwen (GBR), a to i přes zastávku v Puerto Montt, kde opravoval větrné kormidlo. To ho však diskvalifikovalo z hlavního závodu GGR22 a dál pokračoval ve třídě Chichester, kterou hladce vyhrál. Do cílového kanálu dorazil i se svou ženou Clarou a za potlesku mnoha příznivců v mírném mrholení a s vytaženým spinnakerem Howdens.

Simon byl přivítán Yannickem Moreauem, starostou Les Sables d’Ollonne, vítězem GGR 2018 a prezidentem Mezinárodní asociace mysu Horn Jean-Lucem Van Den Heedem a prezidentem GGR Donem McIntyrem. Byla mu předána vlajka Cape Horners, kterou získal za fantastickou cestu kolem světa, při které vedl flotilu od mysu Finisterre až do 31. ledna.

Ale hlavní zpráva je:

Kirsten Neuschäferová vyhrává Golden Globe Race v čase 233 dní, 18 hodin, 43 minut a 47 sekund!

Ve čtvrtek 27. v 19:43:47 přeplula Minnehaha cílovou čáru GGR, a vplula do červeně osvětleného kanálu, kde ji lidé z Les Sables nadšeně vítali.  Strávila na moři 235 dní, s oficiálním časem 233 dní, 18 hodin, 43 minut a 47 sekund poté, co jí bylo odečteno 35 hodin kompenzace udělených za záchranu Tapiem a nulový trest za palivo, protože během své cesty kolem světa spotřebovala pouze 30,7 litru paliva.

Kirsten v cíli
#GGR2022 Kirsten Neuschäfer (39) / South Africa / Cape George 36 – „MINNEHAHA“ officially became the first woman to win a round the world race by the three great capes, including solo and fully crewed races, non-stop or with stops, and the first South African sailor to win a round-the-world event! Picture: GGR2022 / Rob Havill
Kirsten se svou maminkou

Kirsten Neushafer byla přivítána jako hrdinka v kanále Les Sables d’Olonne, kde ji pozdravily tisíce Sablaisanů a fanoušků z celého světa. Po mnoha měsících strávených na moři objala na přístavním molu svou matku Annett, setkala se s přáteli a Eddie Arsenaultem (CAN) z Prince Edwardova ostrova, který vedl rekonstrukci lodě Victorious Cape George 36, která se skvěle osvědčila.

Legenda Vendée Globe, Catherine Chabaud (FRA), pogratulovala Kirsten k jejímu historickému vítězství. „Kirsten je ztělesněním závodu, který propaguje jednoduchost a střídmost, a to ji dovedlo k vítězství,“ řekla na pódiu, kde se k ní připojili zástupci GGR Jean-Luc Van Den Heede, Yannick Moreau a Don McIntyre. Kirsten se stala první ženou, která vyhrála závod kolem světa přes tři velké mysy!

Tomy Abhilash v cíli

V sobotu v 6:45 dorazil na druhém místě Tomy Abhilash. Pro něj to je dvojnásobný úspěch, protože závodu se zúčastnil již v roce 2018, ale musel odstoupit poté, co se v Indickém oceánu za silné bouře převrátil a přišel o stěžeň. Letos se navíc srazil s holanskou obchodní lodí a odnesl si nepříjemné zranění – přesto pokračoval v plavbě a závod dokázal dokončit na fantastickém druhém místě, jen pár hodin za Kirsten.