GGR22: Kirsten pluje trasou čajových kliprů a vede celý závod!

CopyrightOcean Frontiers OGR/ GGR/CG580/Pic suppliers

Omlouvám se za zpožděnou reportáž, ale myslím, že i tak je zajímavá. Jarda F.

Mezinárodní den žen slaví Kirsten Neuschäfer (ZAF), vedoucí GGR, která se jako první dostala do jihozápadních pasátů a má pevnou pozici.

  • Abhilash Tomy (IND) na lodi „BAYANAT“ řeší průběžné poruchy, včetně porušenívýtahu a roztržení hlavní plachty na dvě části!
  • Kapitán Gugg (AUT) a Simon Curwen (GBR) konečně opouštějí podmínky jižního oceánu a stíhají lídry.
  • Jeremy Bagshaw je vzdálen 700 nm od mysu Horn a zasáhne ho první ze dvou bouří během následujících 48 hodin s nárazy větru o rychlosti 60 uzlů a vlnami vysokými 8 až 9 metrů.

Den 185: Samostatně plující žena vede v závodu Golden Globe se 200letým navigačním systémem!

Závodní jachty po celém světě používají počítačové navigační programy, aby optimalizovaly svou trasu podle satelitních dat o počasí. V Golden Globe jsou oba zakázány, ale současná lídryně závodu a jediná žena v závodu, Jihoafričanka Kirsten Neuschäfer, našla dokonalé řešení pro nejlepší trasu domů do Les Sables d’Olonne po obeplutí mysu Horn.

Poradila se s Ocean Passages of the World, s jeho 200letými navigačními mapami, historickými údaji o počasí a doporučenými trasami od původních čajovýcn kliprů. Následování těchto rad se ji nyní dobře vyplácí při plavbě přes obtížné hřebenové pasáže! Pluje na východ a nyní má před zbytkem flotili naplutou skvělou návětrnou pozici v dosahu jihozápadních pasátů.

Abhilash Tomy, v současnosti druhý a 350 mil za Kirsten, je vzdálen 700 mil na západ od pobřeží a nyní pluje na severovýchod. Musí brzy začít točit. Kirsten na druhé straně, 1 000 mil od pobřeží, má větry z boku a může provést jeden dlouhý šlág na pravoboku přes pasáty, až k severnímu cípu Brazílie.

Kirsten má nyní náskok 350 mil před Abhilashem, ale cesta do cíle je stále dlouhá a těžká. Kirsten se musí snažit udržet svůj náskok a úspěšně projít bezvětřím. Pokud to dokáže, může se stát první ženou, která dokončí sólový závod kolem světa.

Video o Kirsten a její lodi