Docela zajímavý nápad jsem se dočetl v letošním lednovém Practical Boat Owner. Jde o vylepšení procedury MOB, tedy Man Over Board, a to zejména pro případ, kdy je člověk na lodi sám ve dvou nebo má opravdu jen nepočetnou posádku. Všichni, kdo si zkusili vytáhnout člověkanebo fendr na jiném než hladkém moři vědí, že viditelnost hlavy nad vodou velmi rychle klesá a už po pár desítkách sekund se vypadnuvší nešťastník ztrácí mezi vlnami a vodní tříští. Ve standardní proceduře MOB se jako první krok určí někdo, kdo na osobou ve vodě neustále ukazuje rukou. Ale jak jsem psal – můžete být na palubě sám, když druhý člen posádky spadnul do moře. A stejně, i když je ukazování rukou funkční, je obtížné mobíka za chvilku rozeznat.
Pro tyto případy navrhuje Mike Haymen mít u kormidla kromě standardní záchranné podkovy, světla a případně MOB bóje připravenou i fléru – dýmovnici. Jakmile spadne MOB do vody, kormidelník (nebo někdo) dýmovnici aktivuje a hodí do vody. Tím je alespoň na nějaký čas označeno místo, kde k pádu došlo. Další procedura MOB už je standardní s výhodou, že pro prvních pár minut vidíme dým, kde by se měl nešťastný MOB nalézat.
Nápad vypadá dobře, i když na první pohled má omezení v tom, že ho nelze použít v noci a že potřebujeme co nejdéle dýmící dýmovnici. Ale smysl to dává. Cokoliv, co zvýší šanci na úspěšné vytažení mobíka z vody se počítá. Pokud byste to někdo vyzkoušel, dejte vědět, rádi o tom napíšeme.