Jachting prakticky: Rozpoznání hrozby kolize

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na moři poznáte nebezpečí kolize podle toho, že se váš náměr na příslušnou loď nemění. Zprvu to zjistíte tak, že držíte hlavu na místě a sledujete, jestli loď v dálce zůstává na stále stejné pozici vůči určitému vantu, sloupku relingu nebo jiné vhodné části lodě.

V ohraničených plavebních oblastech je vhodné sledovat, jestli se druhé plavidlo vůči svému okolí pohybuje.

Pokud se vám zdá, že hrozí možnost kolize, ale nejste si jistí, použijte k určení náměru na danou loď kompas a měření opakujte s tím, jak se k vám bude plavidlo přibližovat. Také můžete navíc využít informaci o elektronické zaměřovací linii z vašeho radaru. V ohraničených plavebních oblastech je vhodné sledovat, jestli se druhé plavidlo vůči svému okolí pohybuje. Přestože je značně obtížné dokázat to pomocí matematiky, tato stará praktická poučka funguje výborně, pokud ovšem není  druhá loď v těsné blízkosti pobřeží. Když se vám tedy bude blížící se loď jevit stále v zákrytu se vzdálenou loukou, komínem nebo zaparkovaným autem, jste na kolizním kurzu a měli byste si na ni dát pozor!

Tom Cunliffe

cunliffeKdo je Tom Cunliffe? Tom Cunliffe je mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti námořního jachtingu. Napsal více jak 25 knih a je pravidelným přispěvovatelem jachtařských magazínů Yachting Monthly, Practical Boat Owner, Yachting World a Sail Magazine. V Čechách vyšla jeho velmi úspěšná kniha Velká kniha umění jachtingu, která se mezi českými jachtaři těší značné oblibě.