Jachting prakticky: Vlajka, kterou byste měli znát

Vlajka „T“ připomíná francouzskou vlajku s obráceným pořadím barev.

Naštěstí jsou už pryč časy, kdy kapitáni plachetnic museli znát významy všech vlajek námořní abecedy. Schopnost poznat alespoň pár nejdůležitějších signálních vlajek však zůstává významným faktorem pro bezpečnost plavby.

Loď, která ji vyvěšuje, je jednou z páru lodí táhnoucích vlečnou síť.

Vlajka „T“ vypadá jako francouzská vlajka s obráceným pořadím barev. Signalizuje, že loď, která ji vyvěšuje, je jednou z páru lodí táhnoucích vlečnou síť. Po pravo- nebo levoboku tedy bude mít pomocnici a jaké následky by mělo, pokud byste se ocitli mezi nimi, je lepší nedomýšlet. Tato metoda rybolovu není příliš častá – například v britských vodách je lov vlečnou sítí taženou mezi loděmi zakázán –, ale plavidla ostatních evropských zemí tuto vlajku přes den poctivě vyvěšují, i když jejich noční světelné označení občas pokulhává.

Vlajka „T“ připomíná francouzskou vlajku s obráceným pořadím barev.
Vlajka „T“ připomíná francouzskou vlajku s obráceným
pořadím barev.

Tom Cunliffe

cunliffeKdo je Tom Cunliffe? Tom Cunliffe je mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti námořního jachtingu. Napsal více jak 25 knih a je pravidelným přispěvovatelem jachtařských magazínů Yachting Monthly, Practical Boat Owner, Yachting World a Sail Magazine. V Čechách vyšla jeho velmi úspěšná kniha Velká kniha umění jachtingu, která se mezi českými jachtaři těší značné oblibě.