Jachting v bouřích

Jako pravidelní čtenáři Krásy jachtingu jistě víte, že naším denním chlebem je vydávání knížek, potažmo jachtařských. I když jachtařské knížky nejsou jedinými knihami, které v našem malém IFP Publishing vydáváme, jsou určitě jeho těžištěm.

Letos jsme se rozhodli pokusit se „chytit tygra za ocas“ a vydat knihu, která je označována za bibli jachtařů – Heavy Weather Sailing, v českém překladu Jachting v bouřích. Počin komplikovaný již samotným titulem, který je rozsáhlý, odborný a tvořen více autory, a navíc i tím, že v roce 2009 vydal tuto knihu v Čechách Jirka Zindulka. Všechno tohle mé vydavatelské nadšení několik roků tlumilo, protože český trh je malý a jestli snese takto odbornou knihu, a navíc podruhé, to je otázka. Pokud by se člověk – nakladatel zmýlil v odhadu, zbudou mu jen opravdu velmi drahé tapety. A ujišťuji vás, že jsem již několik přeukrutně drahých tapet vyrobil. Ještě je mám schovaný.

Heavy Weather Sailing – tedy Jachting v bouřích, je náročná a drahá kniha z mnoha důvodů. Především je obsáhlá, rukopis má více jak 500 stran, a odborné nároky na překladatele jsou enormní. Vzhledem k tomu, že od začátku jsem byl pevně rozhodnutý nechat udělat úplně nový překlad, byla volba překladatele klíčová. Musí to být zkušený jachtař, musí být schopen dát rukopisu dostatek času, musí být excelentní angličtinář a schopný češtinář! Naštěstí takový člověk existuje a to dokonce ve dvou personifikacích – v podobě Viktora Jurka a Anny Jurkové. Viktor je jachtař překladatel a o jazykovou správnost se stará paní Jurková. Mohu zodpovědně prohlásit, že bez téhle dvojice bych Jachting v bouřích vydával jen velice těžko, spíše vůbec.

Dále zakoupit práva na text a obrázky není vůbec levná záležitost a navíc kniha takového rozsahu, v pevné vazbě, celobarevná, je i v tisku velice drahá. Nahlédnul jsem do záznamů a zjistil jsem, že Jachting v bouřích bude naše nejdražší kniha. Předčil dokonce i Velkou knihu umění jachtingu. Z toho bohužel vyplývá, že bude drahá i v prodeji – ale nedá se nic dělat, ale alespoň se povedlo udržet cenu výrazně levnější, než mělo zmíněné vydání před deseti lety.

Pokud byste rádi knihu levněji, PODÍVEJTE SE SEM!

Takže moje rozhodování, zda do takové knihy jít, bylo značně komplikované. Ale nakonec vše uspíšil vývoj počasí v posledních dvou letech. V poslední době jsme se stali svědky jevů, které dříve nebývaly v některých oblastech běžné. Silné bouře v Chorvatsku, hurikán v Řecku vloni a další tlakové poruchy signalizují, že knihy jako je Jachting v bouřích budou stále užitečnější. A navíc – za posledních deset let dorostla další generace jachtařů, kteří se chtějí plavit i dále, než jen v domácích „chorvatských“ vodách a na svých plavbách nebezpečné počasí potkají prakticky určitě.

Takže bylo rozhodnuto, půjdeme do toho.

První výjezd z laserové tiskárny mám v ruce

Kniha Jachting v bouřích vychází ve Velké Británii pravidelně již od roku 1967, poslední sedmé vydání, to, které se právě chystáme vydat, je z roku 2016. (Mimochodem, ta původní zde vydaná před deseti lety byla páté edice, z roku 2001; naše aktuální vydání je tedy o dvě edice novější). Původní první vydání (a několik dalších) sestavil sám Kaines Adlard Coles a vydal ve svém proslulém nakladatelství Adlard Coles. Po jeho smrti se edice ujal Peter Bruce, který knihu sestavuje a rediguje dodnes. Od prvního vydání doznal text mnoha doplnění a úplných aktualizací tak, jak se vyvíjí v jachtingu technika. Co však zůstává stále stejně špatné, jak podotýká Petr Bruce, je počasí, a proto se každé nové vydání snaží co nejvíce zabývat to nejaktuálnější problematikou překonávání těžkého moře. Už jen seznam autorů je úctyhodný, čítá 11(!) autorů zvučných jmen plus 8 dalších, kteří přispěli do příběhové části knihy (za všechny bych tady jmenoval alespoň manžele Pardeyovi).

V současnosti je nakladatelství Adlard Coles Nautical součásti velkého mezinárodního nakladatelského domu Bloomsbury, který vydávání jachtařských „Colesovek“ zaštiťuje (stejně jako třeba Reeds Almanach) a to tuším od roku 1991. Právě s Bloomsbury spolupracujeme ohledně vydání této nevšední knihy.

Obsahem knihy, jak jste už určitě pochopili, je popis vyzkoušených způsobů, jak přežít na moři těžké počasí. Kniha se ale nevěnuje jen samotnému přežití v bouři. Najdete v ní i kapitoly o přípravě lodě, takeláže, posádky, použití vhodné taktiky před bouří a při ní. Na své si přijde i meteorologie, boj proti mořské nemoci a překonávání velkých vln na katamaránech a nebo malých motorácích. Konec konců, nahlédněte sami, na konci článku je obsah knihy.

Aktuálně
A jak je na tom kniha dnes? Překlad je hotový a kniha vysázená (zalomená). Její první tisk na laserové tiskárně, tedy spíš náhled, mám na stole k první kontrole. Viz foto. Vše jde moc dobře a zatím se zdá, že termín vyjití – přelom října a listopadu – se povede dodržet. Kniha bude mít cca 350 stran, formát B5, celobarevná, pevná vazba. S předmluvou Robina Knox Johnstona.

Jestli vás takhle kniha zaujala – a rádi byste ji chtěli získat levněji – PODÍVEJTE SE SEM.

Držme knize palce (a nakladateli 🙂 ), aby vše klaplo a kniha se dostala mezi vás, čtenáře, kvůli kterým, a díky kterým, to vlastně všechno dělám.

A nezapomeňte, jak říká Pete Goss. Pokud byste měli koupit jen jednu jedinou knihu o jachtingu, je to tahle.

Je to tedy špalík

Tak dobrý vítr!

Jarda Foršt
nakladatel a principál Krásy jachtingu

 


OBSAH KNIHY JACHTING V BOUŘÍCH

ČÁST PRVNÍ Rady odborníků

1 Design a konstrukce jachet s ohledem na náročné podmínky, Olin Stephens

2 Stabilita jachet ve velkých, zalamujících se vlnách, Andrew Claughton

3 Trendy v konstrukci jachet s ohledem na bouřlivé počasí, Peter Bruce

4 Takeláž a oplachtění, Matthew Sheahan a Harry James

5 Bouřkové plachty, Peter Bruce a Richard Clifford

6 Přípravy na bouřlivé počasí, Peter Bruce

7 Použití vodních kotev v bouřlivém počasí, Peter Bruce

8 Meteorologie bouřlivého počasí, Richard Ebling

9 Vlny, Profesor Sheldon Bacon

10 Mořská nemoc, Doktor Ed Reeves

11 Vhodné útočiště v bouři, Peter Bruce a Richard Clifford

12 Ovládání nafukovacích člunů s pevným dnem v extrémních podmínkách na otevřeném moři, Hugo Montgomery-Swan

13 Ovládání motorových lodí na rozbouřeném moři, Dag Pike

14 Taktika plavby na vícetrupých lodích v bouřlivém počasí, Mark Orr

15 Taktika plavby na jednotrupých lodích v bouřlivém počasí, Peter Bruce

 

ČÁST DRUHÁ Zkušenosti z bouří

16 Krátké popisy meteorologických fenoménů, 1983–1997 Peter Bruce

17 Bouře v Lamanšském průlivu v roce 1987, Peter Bruce

18 Bouře, vítr a mnohá ponaučení, Lin a Larry Pardeyovi

19 Bouřlivé oslavy královniných narozenin v roce 1994, Peter Bruce

20 Zimní bouře u jihozápadního pobřeží Austrálie, Deborah Schultzová

21 Obtížný návrat Black Velvet z Islandu, Ewen Southby-Tailyour

22 Ztráta jachty Reliance AC, Richard Heath

23 „Bomba“ v Tasmanově moři, Peter Cook

24 Berrimilla se rve s 80uzlovými větry v Jižním Atlantiku, Alex Whitworth

25 Uhuru v extrémní bouři, Steve Powell

26 Prudká arktická bouře, Doktor Charlie Welch